Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce zorganizował uroczystość w Potulicach (fotorelacja)

Dzisiaj, 28 sierpnia 2020 roku w Potulicach, Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce zorganizował uroczystość z okazji 75 rocznicy zakończenia wojny i powojennej tragedii Niemców w Polsce. Wcześniej w styczniu 2020 roku podobna uroczystość odbyła się na Opolszczyźnie, na Cmentarzu Ofiar Obozu w Łambinowicach. Dzisiejsza uroczystość rozpoczęła się nabożeństwem ekumenicznym w kościele parafialnym w Potulicach. Po nabożeństwie wszyscy udali się pod krzyż i tablicę pamiątkową na „Żwirowisku”, gdzie okolicznościowe przemówienie wygłosił Bernard Gaida – prezes Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. Po modlitwie delegacje złożyły wieńce, wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Delegacje ponadto złożyły wiązanki i wieńce pod tablicą na głazie przy bramie do Zakładu Karnego, pod  Pomnikiem Ofiar Hitlerowskiego Obozu na cmentarzu w Potulicach oraz pod głazem z tablicą poświęconą ofiarom narodowości niemieckiej w latach 1945-1950 na cmentarzu komunalnym w Potulicach. W ostatniej części uroczystości w sali hr. Anieli Potulickiej referat o „Obozie w Potulicach” wygłosiła dr. Izabela Mazanowska z IPN w Bydgoszczy.

Z zaproszenia na dzisiejszą uroczystość skorzystali m.in.: władze samorządowe z powiatu z starostą nakielskim Tadeuszem Sobolem i wicestarostą Tomaszem Miłowskim, z gminy Nakło nad Notecią z Pawłem Wiśniewskim – Przewodniczącym Rady Miejskiej w Nakle nad Notecią, delegacja Zespołu Szkolno-Przedszkolego im. Dzieci Potulic w Potulicach z Monika Schulz-Krainska – p.o. dyrektora, delegacja Zakładu Karnego w Potulicach.

tekst i zdjęcia: Zbigniew Kubisz

Kopiowanie, przetwarzanie, powielanie w całości lub w części treści opisu, zdjęć oraz wszelkich elementów graficznych a także przechowywanie w systemach wyszukiwania, umieszczanie na innych stronach www, przekazywanie, przesyłanie czy udostępnianie innym osobom wyżej wymienionych elementów bez zgody właściciela i autora jest zabronione. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 z późn. zm.).