104. rocznica Boju o Szubin. Uroczystość w Muzeum Ziemi Szubińskiej

Druga część uroczystości 104. rocznicy Boju o Szubin odbyła się w Muzeum Ziemi Szubińskiej, gdzie program artystyczny przygotowała młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szubinie pod kierunkiem Marioli Polańskiej i Dobromiły Swosińskiej. Za przedstawiony materiał podziękował burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski wraz z zastępcą Wiolettą Borys-Stachowiak i przewodniczącą rady Anną Kijowską.
Następnie dr Kamila Czechowska przedstawiła projekt, który związany był z wystawą „SZLAKIEM BITEW I MURALI FRONTU PÓŁNOCNEGO POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO 1918-1919”. Projekt związany był z podtrzymywaniem zainteresowania walkami o ustanowienie granic II Rzeczpospolitej, a w szczególności ugruntowaniu wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 poprzez zwrócenie uwagi na murale powstańcze i historię oraz osoby, którą one upamiętniają. Autorami zdjęć są: Piotr S. Adamczewski, Kamila Czechowska, Anna Duda-Nowicka, Igor Janowiak, Remigiusz Konieczka, Remigiusz Maćkowiak, Arkadiusz Sobczak. Osoby te wykonały zdjęcia murali na terenie powiatów położonych w województwie wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Wykonano zdjęcia w Szubinie, Kcyni, Zamościu, Żninie, Damasławku, Sarbii, Walkowicach, Kuźnicy Czarnkowskiej, Romanowie Górnym, Brzeźnie, Gnieźnie, Kołaczkowie, Wrześni, Strzałkowie, Pawłowie, Sierakowie, Gozdowie, Kostrzyniu, Rogoźnie. Realizatorem projektu było Szubińskie Towarzystwo Kulturalne we współpracy z Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna i Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 koło w Szubinie im. Ks. Ludwika Sołtysińskiego. Podczas uroczystości w imieniu organizatorów wystawy podziękowania autorom zdjęć wręczył wicestarosta Tomasz Miłowski, który zachęcił do aplikowania w kolejnych konkursach. Z grona autorów głos zabrał Arkadiusz Sobczak z Gozdowa, który przybliżył historię muralu z podobizną dowódcy frontu północnego gen. Kazimierza Grudzielskiego oraz mjr rez. Jarosław Odrobiński, który organizował wystawy w Kosowie i Wyrzysku. Podczas spotkania zachęcano również do zapoznania się z wystawą plenerową pt. Powstanie Wielkopolskie, którą udostępniła Delegatura IPN w Bydgoszczy, a która eksponowana jest na zewnątrz muzeum.
Ostatnim akordem tego dnia było przedstawienie projektów związanych z jubileuszem 30-lecia muzeum. Projekty pn. „30/30 KSIĄŻKI” i „30/30 ZABYTKI” został zaprezentowany przez dyrektor placówki i przewodniczącego Rady Muzeum Piotra S. Adamczewskiego oraz Iwonę Kruk z muzeum.

 

źródło: Muzeum Ziemi Szubińskiej

zdjęcia: Piotr Bembenek, Muzeum Ziemi Szubińskiej