105 rocznica odzyskania Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

Nasi przodkowie nigdy nie zaakceptowali niewoli. Przeciwstawiali się germanizacji i rusyfikacji. By chronić narodową tożsamość, przekazywali młodym pokoleniom dziedzictwo przodków. Łączyła ich walka o wolność. Wolność, którą odzyskano dopiero w 1918 roku.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy co roku 11 listopada. Zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku, następnie zniesione kolejną ustawą z 22 lipca 1945 roku. Dopiero w czasie transformacji systemowej w 1989 roku zostało ponownie przywrócone.

Odzyskanie Niepodległości jest niezwykle ważnym wydarzeniem w historii Polaków. Świętowanie tej rocznicy przypomina nam o bohaterskich czynach naszych przodków, dzięki którym możemy żyć w niepodległej Polsce.

W tym dniu szczególnie przywiązujemy wagę do naszej wspólnej historii i ważnych osobowości, które miały wpływ na dzieje ojczyzny. Pamiętamy o tych, których cechowała postawa godna szacunku, gotowość do obrony ojczyzny i oddania za nią życia, których dzisiaj nazywamy  patriotami i bohaterami.

Każdego roku święto to jest obchodzone bardzo uroczyście. W wielu miejscowościach organizowane są defilady, koncerty, msze święte, inscenizacje historyczne oraz liczne wykłady tematyczne i wystawy. Można wówczas wspólnie pośpiewać pieśni patriotyczne czy podziwiać liczne dzieła przykuwające wzrok np. murale poświęcone tematyce odzyskania niepodległości.

Najbardziej powszechną tradycją w tym dniu jest wywieszenie flagi narodowej, która jednoczy wszystkich Polaków. Nie zapomnijmy o niej także w tym roku.

Wystawa „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku”,  przypomina najważniejsze fakty związane z historią włączania różnych regionów Polski w granice niepodległego państwa. Na każdej z plansz umieszczone zostały mapy, które są dowodem na to jak zmieniały się granice Polski w latach 1918 -1923.

Ekspozycja prezentowana jest w oknach wystawowych Wypożyczalni książek dla dorosłych w Nakle nad Notecią przy ulicy Dąbrowskiego 20.

„Jeszcze Polska nie zginęła , kiedy my żyjemy…”

 

Autor: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią – Filia w Paterku, Małgorzata Kaluska – Wypożyczalnia