Czyszczenie i pielęgnacja posadzek w obiektach użyteczności publicznej. Wszystko co musisz wiedzieć

W budynkach użyteczności publicznej mamy zazwyczaj sporo twardych posadzek , które wymagają profesjonalnego czyszczenia. Urządzeniami, które zadbają o takie posadzki są szorowarki. Wybór konkretnego modelu zależy przede wszystkim od metrażu jaki mamy do wyczyszczenia. Niezależnie, czy administrujemy obiektem mniejszym, średnim czy bardzo dużym – w ofercie Kärcher znajdziemy rozwiązanie optymalne dla siebie. W portfolio niemieckiego producenta, którego renoma i wysoka jakość oferowanych urządzeń, jest bezsprzeczna, znajduje się bardzo szeroki wybór tych urządzeń. Jak korzystać z szorowarek i co one potrafią? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania, by profesjonalnie i optymalnie kosztowo zadbać o posadzki w każdym budynku użyteczności publicznej. Wiadomo, że wizerunek organów administracji państwowej, oświaty, czy służby zdrowia jest szalenie istotny. Czystość zapewnia nie tylko jego zachowanie, lecz także bezpieczeństwo i komfort obywateli korzystających na co dzień z tych obiektów.

ABC dbałości o posadzki

Jednym z najczęściej spotykanych posadzek w obiektach użyteczności publicznej np. szkołach czy szpitalach jest linoleum. Ten odporny materiał charakteryzuje się wieloma cechami, które warto znać, aby prawidłowo je czyścić i pielęgnować. Linoleum jest wykładziną wytrzymałą, odporną nawet na intensywne użytkowanie. Jest to podłoże odporne na ogień, nie topi się i trudno je podpalić, a w przypadku pożaru nie wydziela trujących substancji. Jest to materiał odporny chemicznie na kwasy oraz rozpuszczalniki. Nie jest z kolei odporny na długotrwałe działanie alkaliów (zasad) o czym należy pamiętać wybierając środek czyszczący. Linoleum posiada takie właściwości antystatyczne, że brud nie przylega do niego i jest łatwy do usunięcia. Linoleum jest również najbardziej przyjazną dla środowiska naturalnego wykładziną podłogową. Skład podstawowy tego materiału to: mączka drzewna lub krokowa, żywica, olej lniany, CaCO3, juta oraz pigment.

 

1. Dogłębne czyszczenie/ stripowanie z użyciem szorowarki (raz na jakiś czas)

Obie metody tj.  dogłębnego czyszczenia oraz stripowania zakładają użycie niskoobrotowej maszyny jednotarczowej lub szorowarki.  Stripowanie linoleum jest wskazane tylko i wyłącznie wtedy, gdy chcemy usunąć starą powłokę polimeru z posadzki. W innym przypadku stripowanie może skutkować zniszczeniem polimeru.

Zacznijmy od początku, od wyboru środka czyszczącego, który idealnie nadaje się zarówno do dogłębnego czyszczenia, jak również do strippowania –  RM 754 ASF marki Kärcher. Jest to uniwersalny preparat do usuwania powłok polimerowych i wosków z podłóg wrażliwych na alkalia. Charakteryzuje się krótkim czasem reakcji i posiada przyjemny zapach. Należy nakładać go na prostych odcinkach robiąc niewielkie zakładki. W tzw. czasie kontaktu środka czyszczącego z czyszczoną powierzchnią jest ona kilkakrotnie czyszczona szorowarką. W razie konieczności wskazana jest aplikacja większej ilości środka czyszczącego – tak, by zapobiec jego wysychaniu.

Bardzo dobre wyniki w usuwaniu powłok z posadzki, czyli w stripowaniu, osiąga się dzięki silnemu i równomiernemu naciskowi (do 210 g / cm²) na całej szerokości roboczej, dużej szybkości (1200 obrotów na minutę) i doskonałemu przyleganiu do podłoża (pady walcowe). Dzięki skuteczności zielonych padów walcowych oferowanych przez firmę Kärcher, które same się oczyszczają, proces stripowania jest znacznie szybszy.

Gdy cała powłoka zostanie usunięta należy odessać brudną wodę za pomocą szorowarki. Swoje zastosowanie znajdą tu maszyny Kärcher. Następnie posadzkę trzeba wypłukać czystą wodą za pomocą szorowarki, stosując metodę jednoetapową (w jednym przejściu roboczym). Dzięki działaniu padów czyszczących mamy pewność, że na powierzchni nie pozostaną resztki środka czyszczącego.  Posadzka musi być całkowicie sucha przed kolejnym krokiem jakim, jest nakładanie polimeru.

Czas schnięcia takiego podłoża naturalnego, jakim jest linoleum trwa minimum 12 godzin a najlepiej 24 godziny.

2. Nakładanie polimeru

Po wykonaniu stripowania i tym samym gruntownemu oczyszczeniu posadzki można nakładać nowy polimer. Materiał, który nakładamy powinien być dopasowany do podłoża. Przed nakładaniem należy zamieszać substancję. Nakładanie polimeru wykonujemy za pomocą specjalnego aplikatora lub szerokiego mopa. Polimer nakładać powinno się prostopadle do kierunku padania światła w pomieszczeniu. Zaleca się nakładanie dwóch warstw polimeru.

Starsze pokrycia podłogowe mają tendencję do wchłaniania znacznej części polimeru przy pierwszym nakładaniu. Po posadzce pokrytej polimerem można chodzić i nakładać druga warstwę po około godzinie (po wyschnięciu pierwszej warstwy). Po drugiej warstwie polimeru można chodzić po około 2-3 godzinach. Posadzka jest całkowicie sucha po upływie doby. Czas schnięcia jest indywidualny i zależy od temperatury i wilgotności powietrza.

3. Czyszczenie zachowawcze – na co dzień

Codzienne czyszczenie zachowawcze można wykonywać manualnie lub za pomocą szorowarki. Ta druga metoda jest o wiele szybsza i skuteczniejsza, tym nie mniej można także po prostu skorzystać z klasycznego mopa, licząc się z tym, że czyszczenie zajmie o wiele więcej czasu i pochłonie dużo pracy. Polecanym środkiem czyszczącym do codziennego utrzymania linoleum jest RM 780 marki Kärcher. Jest to łagodny środek, który doskonale dba o powierzchnie takie jak linoleum czy PCV. Nie zaburza on właściwości antypoślizgowych posadzki, dlatego w szczególności polecany jest do szkół (kwestia bezpieczeństwa). Zalecane stężenie roztworu roboczego tego środka to 0,5 – 3% w zależności od stopnia zabrudzenia posadzki. Korzystając z szorowarki można łatwo, metodą jednego kroku, wyczyścić znaczny obszar. Maszyna wówczas jednocześnie czyści i odsysa brudną wodę, pozostawiając posadzkę czystą i suchą.

Różne obiekty, różne potrzeby

  • Obiekty małe

Do małych obiektów, gdzie mamy do czynienia z wąskimi korytarzami i przestrzeniami, gdzie liczy się przede wszystkim zwrotność i mobilność, polecić można szorowarkę Kärcher B 40 W. Jest to maszyna, która daje bardzo wiele możliwości doboru wersji i wyposażenia, precyzyjnie dopasowanego do konkretnego obiektu. Możliwe jest zamówienie maszyny z głowicą do stripowania, co sprawdzi się wszędzie tam gdzie mamy posadzki zabezpieczane polimerami. Urządzenie można doposażyć w belki ssące proste lub łukowe, zależnie od konkretnych potrzeb. Co do zasady w miejscach, gdzie mamy konieczność manewrowania i częstego zakręcania,  a także gdy mamy do czynienia z posadzkami strukturalnymi, nie do końca równymi, czy tez kafelkami posiadającymi szerokie fugi lepiej sprawdzi się listwa łukowa, gdyż jest skuteczniejsza w pracy podczas manewrowania i zakręcania a także lepiej radzi sobie na nierównych posadzkach. System wymiennych głowic w modelu B 40 W pozwala na dobór głowicy ze szczotkami walcowymi lub tarczowymi o różnych szerokościach roboczych (od 43 do 55 cm). Urządzenie posiada system DOSE, który oszczędza środek czyszczący i zapobiega jego nadmiernemu zużyciu. Urządzenie pracuje o ekologicznym, oszczędzającym energię a przy tym cichym trybie eco!efficiency. Jest to typ szorowarki prowadzonej ręcznie, która posiada napęd a operator nie musi jej popychać a jedynie podążać za nią, co jest niezwykle wygodne i sprawia, że praca urządzeniem nie męczy.

Dodatkowo w trwającej od lutego 2020 go końca roku ofercie, przy zakupie tego modelu szorowarki Kärcher otrzymasz voucher o wysokości 2 000 zł na zakup produktów Kärcher linii Professional.

  • Obiekty średnie

Do średniej wielkości obiektów, warto polecić szorowarkę BD 50/70 R Classic.

  • Obiekty duże

Dlaczego Kärcher?

Szorowarki Kärcher są niezwykle wszechstronne. Nadają się  zarówno do czyszczenia podstawowego, zachowawczego, do polerowania twardych posadzek (m.in. posadzek gresowych, podłóg epoksydowych czy betonu zacieranego) a także elastycznych wykładzin podłogowych. Użytkownik ma możliwość wyboru urządzenia oraz wyposażenia w zależności od zapotrzebowania. Do podłóg twardych idealnie nadają się szczotki walcowe, gwarantujące do sześciu razy wyższą siłę nacisku oraz dokładne czyszczenie także powierzchni strukturalnych. Szczotki tarczowe z kolei gwarantują długi czas kontaktu z podłogą oraz czyszczenie zachowawcze gładkich powierzchni. Typ czyszczonej powierzchni ma wpływ również na wybór belek ssących. Wybór prostej belki wskazany jest najbardziej w przypadku czyszczenia wielu różnych rodzajów posadzek, a belki łukowej z kolei w przypadku czyszczenia podłóg flitowanych.

Szorowarki Kärcher mogą pracować w trybie ekologicznym eco!efficiency, który doskonale sprawdza się w czyszczeniu codziennym. Wpływa na obniżenie poziomu głośności pracy oraz zmniejszenie zużycia energii elektrycznej przy niewielkiej redukcji siły turbiny ssącej i silników szczotek. W przypadku modeli zasilanych bateryjnie tryb eco!efficiency dodatkowo wydłuża maksymalny czas pracy nawet o 30%.

Zaletą szorowarek Kärcher jest system DOSE. W starych modelach szorowarek środek czyszczący wlewano bezpośrednio do zbiornika z wodą, co sprzyjało marnotrawieniu środków czyszczących, złym jego dozowaniu a po dokonanym czyszczeniu pozostawianiu wody ze środkiem w zbiorniku i nie trzymaniu higieny. System DOSE gwarantuje, że środek czyszczący jest dozowany bezpośrednio na głowicę szczotkową a jego stężenie jest regulowane bezstopniowo od 0 do 3% i może być zmieniane podczas pracy. System ten wpływa na redukcję zużycia chemii i zapobiega obecności chemii w zbiorniku wody czystej dzięki czemu wewnątrz nie tworzy się osad. System DOSE to oszczędność chemii (nie trzeba wylewać środka z którego w danym momencie nie korzystamy) i dłuższa żywotność komponentów (dwa oddzielne zbiorniki na chemię i wodę).

Natalia Bała