Inowrocławska tężnia nabiera blasku

Największa atrakcja uzdrowiskowa Inowrocławia na początku sezonu turystycznego będzie jak nowa. Renowacja konstrukcji obiektu, wymiana tarniny oraz ułożenie nowej nawierzchni tarasu widokowego – to pierwszy tak poważny remont od zbudowania tężni w stolicy Kujaw Zachodnich. Odwiedzający zyskają także dodatkowe miejsca do wypoczynku i skorzystania z wyjątkowego mikroklimatu.

– Jako region stawiamy na turystykę uzdrowiskową i wszystko, co jej służy. Wizytówką i walorem prozdrowotnym naszego regionu są tężnie solankowe. Dzięki trwającym modernizacjom tych obiektów zarówno w Ciechocinku i Inowrocławiu będą one służyć następnym pokoleniom, a uzdrowiska będą mogły się rozwijać  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Rozpoczęty w listopadzie ubiegłego roku remont to drugi etap modernizacji inowrocławskiej tężni. Pierwszy, zakończony w kwietniu, objął 10 przęseł (w tym wymianę drewnianych podwalin, łat i tarniny). W ramach obecnie realizowanego przedsięwzięcia nowa tarnina zostanie ułożona na pozostałych 73 przęsłach. Teren wokół solankowej konstrukcji zyska dodatkowe oświetlenie, a z myślą o spacerowiczach zamontowane zostaną ławki i betonowe leżaki. Udogodnieniem dla odwiedzających będą monitorowany parking przy ulicy Bocznej wraz z drogą dojazdową do kompleksu. Wartość przedsięwzięcia to blisko 7,5 milionów złotych. Urząd Miasta Inowrocławia pozyskał na tę inwestycję za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 w wysokości 6,3 milionów złotych. 

Tężnia solankowa w Inowrocławiu

Obiekt powstał w 2001 roku i jest sercem 85-hektarowego Parku Solankowego. Jego konstrukcja składa się z dwóch połączonych ze sobą wieloboków o wysokości 9 metrów i 300 metrów długości. Na górze znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać park i część miasta. Pompowana na szczyt tężni solanka spływa po ścianach wyłożonych tarniną. Pod wpływem wiatru i promieni słonecznych powstaje naturalny solankowy aerozol, który ma właściwości prozdrowotne i wpływa na poprawę odporności. Przebywanie w pobliżu tężni pomaga osobom chorym na nadciśnienie tętnicze i choroby układu oddechowego.

Ciechocińskie tężnie będą jak nowe

Gruntowny remont przechodzą także konstrukcje solankowe w Ciechocinku. Projekt rewitalizacji dotyczy dwóch najbardziej zniszczonych tężni – tej zlokalizowanej tuż przy wejściu na teren obiektów (nr 1), oraz tężni z nią sąsiadującej (nr 3).

Wzmacniamy potencjał województwa

Przywrócenie świetności inowrocławskim i ciechocińskim tężniom jest możliwe dzięki zgodzie Komisji Europejskiej na zupełnie nowe zadanie w ramach naszego RPO. To środki na rozwój tak zwanych potencjałów endogenicznych województwa. Chodzi o wykorzystanie dla rozwoju regionu istniejących zasobów przyrodniczych, przestrzennych i kulturowych. W Kujawsko-Pomorskiem zidentyfikowano trzy takie dziedziny – turystykę, uzdrowiska i kulturę. Uruchomienie specjalnych wsparcia na ten cel to efekt renegocjacji Regionalnego Programu Operacyjnego prowadzonych przez marszałka Piotra Całbeckiego z Komisją Europejską. Unia Europejska zgodziła się przeznaczyć na ten obszar działań 25 milionów euro, czyli około 107 milionów złotych.

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcia: Remont tężni w Inowrocławiu, grudzień 2020, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP