150 rocznica śmierci Charlesa Dickensa

Angielski powieściopisarz Charles Dickens urodził się 7 lutego 1812 r. w Landport. Jego ojciec był urzędnikiem. Niestety został uwięziony za długi. Rodzina popadła w nędzę. 12-letni Dickens został zmuszony podjąć pracę zarobkową. Jego pierwszym miejscem pracy była fabryka pasty do butów. Kiedy zdobył wykształcenie pracował jako sprawozdawca parlamentarny oraz dziennikarz. W tym samym czasie zaczął pisać.

Jego powieści charakteryzują się wrażliwością na niesprawiedliwość oraz krzywdę społeczną i bezduszność wobec ubogich. W swoich książkach niemal drobiazgowo opisywał środowiska mieszczańskie i miejską biedotę. Był jak kronikarz ówczesnego życia Londynu.

Jego dzieła doczekały licznych adaptacji. W erze kina niemego było ich ponad 100, a ekranizacje jego dzieł powstają do dziś. Do 2000r. jego podobizna znajdowała się na 20 funtowych banknotach. Powodem śmierci Dickensa był udar. Zmarł 9 czerwca 1870r. w Gadshill podczas pracy nad powieścią „Tajemnica Edwina Drooda”, która ukazała się jako niedokończona.

Z pewnością każdy z nas zna „Opowieść wigilijną” czy „Oliwiera Twista” , zachęcamy jednak wszystkich czytelników do sięgnięcia po inne książki tego wybitnego pisarza. Kilka z tytułów ( „David Copperfield”- również w języku angielskim, „Notatki z podróży do Ameryki”, „Opowieść wigilijna”, „Olivier Twist” ) oferuje Filia Biblioteczna w Paterku. Inne znajdują się w zasobach pozostałych placówek PiMBP.

Zachęcamy do czytania.

autor: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią