21. Konferencja Agencji Płatniczych Państw Bałtyckich i Polski w Toruniu

W dniach 20-22 września 2022 roku w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu odbyła się 21. Konferencja Agencji Płatniczych Państw Bałtyckich i Polski.

Krótki rys historyczny

Konferencje Agencji Płatniczych Państw Bałtyckich i Polski odbywają się corocznie. Uczestniczą w nich delegacje agencji płatniczych Estonii, Litwy, Łotwy i Polski.Podczas tych spotkań prezentowane są osiągnięcia związane z obsługą działań w ramach Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), omawiane są bieżące zadania, następuje wymiana doświadczeń związanych z realizacją działań w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) oraz PROW, a także dokonywane są uzgodnienia dotyczące podejścia agencji płatniczych do wdrażania nowych regulacji WPR.

Ostatnia Konferencja Agencji Płatniczych Państw Morza Bałtyckiego i Polski zorganizowana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa miała miejsce w 2017 roku w Krakowie. Rok później łotewska Agencja Płatnicza LAD była gospodarzem 17. Konferencji w mieście Kuldiga. W 2019 r. za jej kolejną edycję odpowiadała estońska Agencja Płatnicza PRIA, a spotkanie odbyło się w Saaremaa. Lata 2020 oraz 2021 należały do Litwy, wtedy to Agencja Płatnicza NMA zorganizowała w Palandze dwie konferencje.

Uczestnicy

Podczas obecnej konferencji gościmy w Polsce dyrektorów i przedstawicieli Agencji Płatniczych z Litwy, Łotwy i Estonii. Mamy również okazję powitać w naszym gronie przedstawicieli Serbskiej Agencji Płatniczej w związku z realizowanym przez ARiMR wraz z Litwą oraz Francją projektem twinningowym „Wzmocnienie i dostosowanie zdolności administracyjnych do wprowadzenia Organizacji Rynków Rolnych”. Gospodarzem spotkania jest Pani Halina Szymańska Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Swój udział zapowiedział Komisarz UE ds. rolnictwa Pan Janusz Wojciechowski, z którym będziemy się łączyć za pośrednictwem internetu. Obecny będzie również Ryszard Bartosik, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Tematyka

  • Nowoczesne sposoby komunikacji z rolnikami oraz automatyzacja składania i administrowania wnioskami o płatność;
  • Nowa Wspólna Polityka Rolna WPR: Ekoschematy i proces administracyjny; Sankcje w działaniach obszarowych;
  • System Monitorowania Obszaru (AMS) i zdjęcia geotagowane;
  • Zasady udzielania premii w ramach interwencji Młody Rolnik i Restrukturyzacja małych gospodarstw w okresie 2023-2027;
  • Ocena konkurencyjności projektów w okresie 2023-2027;
  • Stosowanie środków restrykcyjnych wobec Rosji i Białorusi w związku z wojną w Ukrainie.

materiał: ARiMR