Auschwitz – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady – stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia 1945 roku przez Armię Czerwoną, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Święto uchwalono w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy.
Dzięki apelom ONZ opracowano programy edukacyjne, które miały uwrażliwić przyszłe pokolenia na problem Holocaustu i zapobiec tym samym aktom ludobójstwa w przyszłości. Zgromadzenie Ogólne wezwało również do działań podtrzymujących pamięć i edukację na temat Holocaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami.
W Polsce główne uroczystości Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbywają się w Auschwitz-Birkenau i Warszawie pod pomnikiem Bohaterów Getta.
Nasze biblioteki w swoich zasobach posiadają szeroką ofertę publikacji historycznych, wspomnień i beletrystyki z zakresu II wojny światowej, zapraszamy do odwiedzin i wypożyczeń.
Autor: Justyna Widawska PiMBP w Nakle nad Notecią