Aż 200 osób przywracało piękno naszemu otoczeniu

W piątek, 20 września, Prezydent Andrzej Duda zainicjował ogólnopolską akcję sprzątania lasów „sprzątaMY”. Logistycznie akcje wsparły wszystkie 430 Nadleśnictw. To tereny leśne stały się priorytetem akcji.  Jako leśnicy dbamy na co dzień, aby nasze lasy były nie tylko miejscem wspaniałej bioróżnorodności przyrodniczej, ale również wzorem estetyki oraz miejscem takich właśnie akcji integrujących całe społeczeństwo.
Tym bardziej cieszą  nas słowa Prezydenta, że las jest dobrze utrzymany. Jednak, uwierzcie nam leśnikom,  zawsze w okresach po masowych pobytach ludzi w lesie jest co zbierać. Każda taka akcja kończy się zebraniem przynajmniej kilkudziesięciu worków śmieci, a niekiedy kilku przyczep. Bardzo istotne jest, aby łączyć takie akcje z rozgłosem medialnym, zwracającym uwagę społeczeństwa na lokalne problemy lasów. Ważne, aby angażować młodzież, dzieci, lokalne grupy działania, organizacje pozarządowe łącząc pożyteczne z działaniem edukacyjnym. Tylko rosnąca świadomość społeczeństwa może zmienić obecny stan powolnej degradacji całego środowiska.
W akcji poza Prezydentem Andrzejem Dudą i Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Duda wzięli także udział: minister środowiska Henryk Kowalczyk, dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny i doradca prezydenta Paweł Sałek.
Nie mamy jeszcze dokładnych danych ile osób wzięło udział w ogólnopolskiej akcji,  tylko w naszym nadleśnictwie było to 200 osób. Aż tak wiele osób, w naszym małym lokalnym środowisku, nie oglądając się na innych,  przywracało piękno naszemu otoczeniu.
Wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji, próbując zawstydzić śmiecących, serdecznie dziękujemy.
tekst: Piotr Siuda – Nadleśnictwo Szubin
zdjęcia: Paweł Dobies – Nadleśnictwo Szubin