Bibliotekarz poleca –„Cień wiatru” Carlos Ruiz Zafón

143

W cyklu Bibliotekarz poleca, dzisiaj recenzja książki„Cień wiatru”Carlosa Ruiza Zafóna.

Najpiękniejsza opowieść o książkach, która zawładnęła sercami wielu czytelników. Opowieść o chłopcu, który zgodnie z tradycją rodzinną musi wybrać jedną książkę, by ocalić ją od zapomnienia. Ale jak to zrobić i wybrać spośród setek tysięcy woluminów tę jedyną? Bohater decyduję się na „Cień wiatru” nieznanego nikomu autora Juliana Caraxa. Zafascynowany historią skrywaną na kartach książki postanawia odnaleźć inne tytuły tego autora. Okazuje się, że niemal wszystkie zostały spalone. Ale dlaczego? Chcąc odkryć tajemnicę rozpoczyna niebezpieczną przygodę swojego życia. Jak się ona zakończy i co skrywa Cmentarz Zapomnianych Książek ukryty w sercu średniowiecznej Barcelony? By się o tym przekonać zachęcam do przeczytania tej niesamowitej powieści, która łączy ludzkie losy z losem książek.

„Cień wiatru” zapoczątkował międzynarodowy sukces hiszpańskiego pisarza Carlosa Ruiza Zafóna. Książka wydana został w 40 krajach i przetłumaczony na ponad 30 języków.

Autor do Cmentarza Zapomnianych Książek powrócił również w powieściach  „Gra anioła” i „Labirynt duchów”, w których  osoby i wątki stanowią mosty pomiędzy poszczególnymi historiami.

Są jednak tak napisane, że można je czytać w dowolnej kolejności oraz każdą część osobno.

Autor nigdy nie wyraził zgody na ekranizację swoich powieści.

Niestety, 19 czerwca 2020 roku Carlos Ruiz Zafón zmarł.

Książkę poleca Katarzyna Hass z filii bibliotecznej w Paterku