Dwa medale bydgoszczanek na Halowych Mistrzostwach Świata w Belgradzie

Adrianna Sułek, wychowanka Zawiszy Bydgoszcz, wicemistrzynią świata w lekkoatletycznym pięcioboju, a Iga Baumgart-Witan i Kinga Gacka (obie BKS Bydgoszcz) z brązowym medalem w sztafecie 4×400 m! Bydgoskie lekkoatletki bronią honoru reprezentacji Polski podczas Halowych Mistrzostw Świata w Belgradzie. 26-osobowa kadra Polski zdobyła dwa medale – oba wywaczyły zawodniczki z Kujaw i Pomorza, byłe lub aktualne stypendystki marszałka województwa.

Sygnał do walki o medale dała Adrianna Sułek. Wychowanka śp. Wiesława Czapiewskiego jechała do Belgradu jako liderka światowego rankingu w pięcioboju. W Belgradzie udowodniła przynależność do elity wielobojowej, sięgając po srebrny medal. Kilkukrotna stypendystka marszałka województwa w poszczególnych konkurencjach uzyskała następujące rezultaty: 60 m ppł – 8.36 (ósme miejsce w rankingu), skok wzwyż – 189 cm (pierwsze miejsce, wyrównany rekord życiowy), pchnięcie kulą – 13.40  (piąte miejsce), skok w dal – 6.43 (trzecie miejsce, rekord życiowy), 800 m – 2:09,56 (drugie miejsce, rekord życiowy).

Wychowanka Zawiszy Bydgoszcz wynikiem 4851 punktów pobiła rekord Polski (poprzedni ustanowiła Urszula Włodarczyk 24 lata temu!) i zdobyła tytuł wicemistrzyni świata. Lepsza od Polki była jedynie Noor Vidts (Belgia) – 4929, brązowy medal zdobyła Amerykanka Kendell Williams – 4680.

Adrianna Sułek, ma na swym koncie brązowy medal mistrzostw świata juniorek w siedmioboju (Tampere, Finlandia 2018). W ubiegłym roku w Tallinie (Estonia) została mistrzynią Europy do lat 23 i udanie zadebiutowała w igrzyskach olimpijskich w Tokio zajmując 14. miejsce. Srebrny medal Halowych Mistrzostw Świata w Belgradzie zadedykowała śp. Wiesławowi Czapiewskiemu.

–  Od początku wykazywał stuprocentowe zaangażowanie. A ja byłam osobą, która przekraczała kolejne granice i myślę, że sama doprowadziłam do tego, że trener stał mi się tak bliski. Był dla mnie jak tata i traktował mnie jak córkę. To nie była surowa relacja. Nadzorował mnie przez 24 godziny na dobę i kontakt mieliśmy ciągle. Był konkretny, stanowczy. Nie zmieniał zdania. A jednocześnie był niezwykle ciepły i dbał o atmosferę, bo zawsze na treningu było przyjemnie i z poczuciem humoru. To najwspanialsza osoba, jaką w życiu poznałam – powiedziała wicemistrzyni świata.

W dniach 14-15 maja Adrianna Sułek wystąpi w I Memoriale Wiesława Czapiewskiego w Bydgoszczy – mityngu World Athletics Heptathlon Tour.

Drugi medal dla Kujaw i Pomorza zdobyły zawodniczki BKS Bydgoszcz – Iga Baumgart-Witan i Kinga Gacka w sztafecie 4×400 m biegnąc w finale razem z Natalią Kaczmarek (pierwsza zmiana) i Justyną Święty-Ersetic (czwarta zmiana). Podopieczne Iwony Baumgart walnie przyczyniły się do sukcesu „Aniołków Matusińskiego”, a Kinga Gacka została uznana przez fachowców za „objawienie belgradzkiej sztafety”. Polki musiały uznać wyższość sztafet Jamajki oraz Holandii.

Baugmart-Witan przywołała legendę polskiego sportu Irenę Szewińską. – Cieszyłam się, że dostałam zmianę, którą lubię. Od dwóch dni słyszałam od Kingi: „Jak Irena Szewińska w Montrealu!”. I faktycznie… Na drugim kole trochę biegłam jak Szewińska. Mam nadzieję, że pani Irena czuwała nad nami i dmuchała nam w plecy – przyznała nasza lekkoatletka, była stypendystka marszałka.

Gacka bardzo obawiała się tego startu. – Byłam chyba najbardziej zmęczona z dziewczyn. Stresowałam się, jak to wyjdzie, bo miałam w ubiegłym tygodniu Covid-19. Bałam się, bo to jest moja pierwsza taka impreza na takim wysokim poziomie – podkreśliła zawodniczka BKS Bydgoszcz.

Departament Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcia: Halowe Mistrzostwa Świata w Belgradzie, fot. Paweł Skraba