Dzień otwarty w Krajeńskim Parku Krajobrazowym

Dzień otwarty w Krajeńskim Parku Krajobrazowym, fot. Krajeński Park Krajobrazowy

Całe rodziny spędziły aktywne popołudnie podczas Dnia Otwartego w Krajeńskim Parku Krajobrazowym, który odbył się 8 września 2023 roku w  Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Więcborku. Nie zabrakło zabaw i konkursów przyrodniczych, można było również wziąć udział w grze terenowej i warsztatach rękodzieła.

Przedsięwzięcie zostało  zorganizowane po raz drugi, z okazji obchodzonego 10 września Ogólnopolskiego Dnia Parków Krajobrazowych. W jego ramach w pierwszej połowie września wszystkie parki krajobrazowe w Polsce organizują wydarzenia, w czasie których prezentują szerszej publiczności swoją działalność  i walory przyrodnicze chronionego terenu.

Uczestnicy Dnia Otwartego w Krajeńskim Parku Krajobrazowym wzięli udział m.in. w pokazach pierwszej pomocy przedmedycznej, poznali ciekawostki dotyczące grzybów jadalnych i trujących, przygotowane przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej.  Dla dzieci zostały  przygotowane łamigłówki i zadania związane z grzybobraniem.  Nadleśnictwo Lutówko przygotowało dla uczestników koło fortuny, podczas którego można było sprawdzić swoją znajomość świata zwierząt i roślin. Odwiedzający mogli  także wykonać samodzielnie ekologiczne torby, przypinki oraz drewniane figurki ptaków. Nie zabrakło tez animacji, malowania twarzy dla najmłodszych, można było również podziwiać  nowo zakupiony wóz strażacki OSP Więcbork. Tego dnia była również możliwość zwiedzania Ośrodka Edukacji Przyrodniczej. Oddany do użytku w 2020 roku obiekt powstał dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2022 (więcej).

Zwieńczeniem imprezy był konkurs wiedzy o Krajeńskim Parku Krajobrazowym, w którym wyłoniono trzech laureatów oraz przyznano dwa wyróżnienia.

 

Krajeński Park Krajobrazowy i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcia: Dzień otwarty w Krajeńskim Parku Krajobrazowym, fot. Krajeński Park Krajobrazowy