Ekologiczne porządki z mikrofibrą

Nowoczesne technologie powinny przede wszystkim poprawiać jakość codziennego życia. Okazuje się, że właśnie dzięki nim sprzątanie może być nawet…przyjemne. Jak to możliwe? Odpowiedzią są innowacyjne ściereczki, które sprawiają, że czyszczenie dowolnej powierzchni jest skuteczne, szybkie i proste. Jakie materiały zawojowały obecnie świat artykułów do sprzątania? Sprawdź!

Jony srebra, dwutlenek tytanu, polimery winylowe – choć nazwy tych związków mogą wydawać się skomplikowane i tajemnicze, ich głównym zadaniem jest rozwiązywanie codziennych trudności. I to tych najbardziej uporczywych, bo związanych ze sprzątaniem.

Fenomen mikrofibry

Dawniej sprzątano starymi ubraniami, potem zwykłymi ściereczkami, a dziś to mikrofibra zrewolucjonizowała współczesną rzeczywistość. Właściwości tego włókna wykorzystywane są w przemyśle tekstylnym między innymi do produkcji pościeli, koców, ręczników, poduszek, a przede wszystkim ściereczek, które sprawiają, że sprzątanie jest szybsze, prostsze i bardziej komfortowe. Pięćdziesiąt razy cieńsze niż ludzki włos, ważące mniej niż gram, z wgłębieniami zwanymi naczyniami włosowatymi, które pochłaniają brud i wilgoć: to właśnie wnętrze mikrofibry. Zastanawiasz się, jak ściereczka z mikrofibry jest w stanie usunąć nawet najmniejsze cząsteczki i bakterie, które kryją się w małych pęknięciach na powierzchniach takich jak szkło?

Sekret tkwi w niezliczonych, drobnych włóknach, z których się składa. A dzięki przestrzeniom między mikrowłóknami, czyszczenie za pomocą ściereczek z mikrofibry pozostawia również lśniące i suche powierzchnie. To odróżnia produkty z mikrofibry od standardowych tkanin czyszczących, np. włókno bawełniane pęcznieje w wodzie. Natomiast efekt kapilarny ściereczki z mikrofibry oznacza, że ​​jest ona zdolna do wchłaniania wody do przestrzeni między włóknami, co ułatwia spłukiwanie i suszenie. A ponieważ szybko wysycha, mniej bakterii i patogenów może się zakorzenić. Dlatego idealnie sprawdzi się podczas twoich codziennych porządków. Ściereczkami z mikrofibry usuniesz 99% bakterii najczęściej występujących w naszych domach i to przy użyciu samej (ciepłej) wody[1]. – Za pomocą ściereczki z mikrofibry można usuwać tłuszcz i brud, a także bakterie bez konieczności dodawania jakichkolwiek środków czyszczących – potwierdza dr Julia Grote-Pastré, szef działu projektowania ściereczek, gąbek i rękawic we Freudenberg Home and Cleaning Solutions (FHCS) i ekspert marki Vileda.

Uniwersalne ściereczki do wszystkiego

Sposobem na spotęgowanie unikatowych właściwości mikrowłókien jest wzbogacenie ich o czynnik, który danej ściereczce nada bardziej specjalistycznego charakteru. Jedną z innowacji firmy Vileda jest uniwersalna ściereczka z mikrofibry Actifibre, której specjalna powłoka lepiej wchłania wodę i może usuwać brud, a nawet zaschnięte plamy. Powłoka PVA (alkohol poliwinylowy) zwiększa zdolność absorpcji cieczy. W rezultacie nie jest konieczne dalsze wycieranie po przetarciu na mokro, ponieważ tkanina pozostawia jedynie warstwę bardzo drobnych kropli, które szybko schną bez żadnych smug. Przełomowe okazało się również wykorzystanie związków i substancji chemicznych w składzie mikrofibry. Przykładowo dodatek dwutlenku tytanu pozwala skutecznie usuwać osad wapienny i kamień, które często pojawiają się w łazience (np. ściereczka Anti-Kalk). Z kolei ściereczki napylone chlorkiem srebra (jonami srebra) posiadają właściwości bakteriobójcze, przez co są higieniczne oraz na dłużej zachowują świeżość (np. ściereczki uniwersalne z jonami srebra Viledy).

Ekonomiczne i ekologiczne sprzątanie bez detergentów

Kupując ściereczkę z mikrofibry wysokiej jakości nowej generacji (np. Actifibre marki Vileda) jednorazowo wydajemy kilka złotych, a produkt posłuży nam z pewnością długo. Nasze tkaniny są trwałe i można je prać w  temperaturze 60 stopni Celsjusza, co oznacza, że ​​wszelkie cząsteczki brudu i bakterie, które zbierają włókna, można całkowicie usunąć, pozostawiając tkaninę gotową do następnego użycia. Ważne jest, by ściereczka wyschła po użyciu, aby zapobiec rozwojowi bakterii, które rozwijają się w wilgotnym otoczeniu – wyjaśnia dr Julia Grote-Pastré.

A podczas czyszczenia mikrofibrą nie musisz stosować żadnych detergentów. Aby pozbyć się zabrudzeń i tłustych plam wystarczy jedynie woda. Możesz też śladem naszych babć przygotować własne, domowe środki czyszczące, na bazie przyjaznych naturze składników. Jeśli chcesz ekologicznie i bezpiecznie dbać o dom sięgnij po: sodę oczyszczoną, boraks, mydło roślinne, ocet, kwasek cytrynowy. Już za kilka złotych przygotujesz samodzielnie domowe płyny do czyszczenia, którymi możesz nasączyć ściereczki z mikrofibry.

Mikrofibra doskonała do czyszczenia sprzętów AGD

Materiały, z których wykonany jest sprzęt AGD, często wymagają delikatnego traktowania. Dotyczy to zwłaszcza stali nierdzewnej i urządzeń o wysokim połysku – ich powierzchnia jest bardzo podatna na wszelkiego rodzaju zarysowania i zacieki. Doskonałe efekty czyszczenia sprzętu gospodarstwa domowego osiągniesz stosując właśnie ściereczkę z mikrofibry (np. Actifibre lub Küche), która skutecznie usunie zabrudzenia, nie pozostawiając smug, bez konieczności użycia detergentów. Do przywrócenia czystości kuchennym sprzętom wystarczy tylko woda, którą ściereczki z mikrofibry bardzo dobrze pochłaniają, nie pozostawiając przy tym nieestetycznych smug. Można więc z ich pomocą wyczyścić i osuszyć także szklane elementy kuchenki mikrofalowej czy piekarnika. Użycie ściereczki z mikrofibry nie spowoduje zarysowania czy zmatowienia powierzchni, dzięki czemu urządzenia zachowają charakterystyczny połysk i efektowny wygląd.

Do wyboru, do koloru

Ściereczki z mikrofibry sprawdzą się w sprzątaniu całego domu. Są dostępne w różnych kolorach (np. te z oferty Viledy), dzięki czemu dany kolor możemy dedykować wybranemu pomieszczeniu i z łatwością je rozróżnić. – Zalecamy przypisanie określonego koloru do konkretnego pomieszczenia w

domu, takiego jak niebieski do łazienki lub pomarańczowy do kuchni – mówi dr Julia Grote-Pastré z Freudenberg Home and Cleaning Solutions (FHCS) i ekspert marki Vileda.

Dzięki nowoczesnym artykułom dbałość o porządek w domu z czasochłonnej udręki staje się działaniem szybkim, komfortowym i przyjemnym. Udowodnione w badaniach przeprowadzonych przez niezależny, akredytowany instytut badań mikrobiologicznych i immunologicznych. Test przeprowadzony przez BMA-Labor GbR na bakteriach Escherichia coli i Staphylococcus aureus występujących w domu.

Anna Rogoźnicka – Senior PR & Content Marketing Specialist SFERA Group