Erasmus – Staszic – Palermo

Erasmus+ to program Unii Europejskiej, który w znaczący sposób wspiera rozwój edukacji… To wie każdy, kto miał z nim do czynienia…

Staszic jest szkołą, która wykorzystała możliwości tego projektu… Jest on przede wszystkim dedykowany dla uczniów, którzy mogą zdobywać doświadczenia zawodowe, edukacyjne i życiowe… Ale i dla nauczycieli…

Dzięki Erasmusowi+ polscy pedagodzy mogą rozwijać swoje kompetencje dydaktyczne i doświadczać szerszego spojrzenia na otaczający człowieka świat.

W dniach 24.07 – 31.07 bieżącego roku trzech nauczycieli z nakielskiego Staszica wzięło udział w kursie “SoftSkills and EmotionalIntelligence for teachers and educationstaff”, który poświęcony był przede wszystkim rozwijaniu tak zwanych kompetencji miękkich i inteligencji emocjonalnej. W gorącej atmosferze serca Sycylii – w Palermo – nauczyciele: Dariusz Jan Betscher (język niemiecki), Tomasz Bzdawka (matematyka) i Maciej Muzalewski (język polski) poznawali tajniki tych jakże istotnych dziedzin wiedzy. Poza Polakami w kursie uczestniczyli także przedstawiciele takich krajów jak Grecja, Hiszpania, Litwa i Łotwa.

Wśród najważniejszych zagadnień kursu znalazły się: programowanie neurolingwistyczne, style zarządzania zespołem, rola współpracy w grupie, asertywność, sztuka wystąpień publicznych, rola mowy ciała w komunikacji i jej rodzaje, sposoby rozwiązywania konfliktów i pozytywne aspekty nieporozumień. Wielką wartością tego kursu była też możliwość współpracy i wymiany doświadczeń z nauczycielami z różnych krajów. Pozwoliło to uczestnikom na poszerzenie perspektyw nowoczesnej edukacji i dało impuls do poszukiwania nowych rozwiązań w codziennej pracy z uczniami.

Innym aspektem szkolenia Erasmusa+ była też możliwość poznania wielu obiektów kultury włoskiej. Piękno architektury, odmienność obyczajów i kultury materialnej także należy uznać za znakomite doświadczenia.

Autorką i koordynatorką całego projektu jest nauczycielka nakielskiego Staszica – Pani Joanna Betscher.

Pierwszy w Staszicu kurs dla nauczycieli okazał się bardzo cennym doświadczeniem. Warto jednak nadmienić, że do maja 2022 roku planowane są jeszcze cztery wyjazdy, które – łącznie z zajęciami w Palermo –  obejmują dwadzieścia trzy mobilności.

Projekt został zatwierdzony do realizacji ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) i realizowany jest na zasadach programu Erasmus+.

Tekst: Maciej Muzalewski