Informacja dla hodowców drobiu. Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nakle nad Notecią przypomina

Pierwsze poważne doniesienia o ptasiej grypie pochodzą z 1997 roku. Wówczas w Azji na fermie w Hong Kongu padł drób, u którego znaleziono szczepy H5N1. Wówczas drobnoustrojami zakaziło się szesnaście osób, z czego osiem przypadków zakończyło się śmiercią. Wirus ptasiej grypy dotarł do Europy w 2003 roku, natomiast do Polski ptasia grypa dotarła w 2006 roku. Ogólnie wirus ptasiej grypy u osób przestrzegających zasad higieny nie stanowi dużego zagrożenia. Panika w społeczeństwie wynika raczej z szumu medialnego, jaki miał miejsce wokół tej przypadłości.

Ptasia grypa – jak się zarażamy?

Głównym rezerwuarem ptasiej grypy jest drób oraz dzikie zwierzęta, takie jak gołębie oraz kaczki i gęsi. Wirus ptasiej grypy może rozprzestrzeniać się w powietrzu, a także poprzez nawozy. Źródłem możliwego zakażenia oprócz wody, może być również skażona pasza oraz niezdezynfekowana odzież robocza i sprzęt oraz zanieczyszczone środki transportu. Wirus ptasiej grypy ginie powyżej 50 stopni Celsjusza, dlatego nie należy się obawiać jedzenia gotowanego/smażonego drobiu czy jaj.

Wirus ptasiej grypy rzadko powoduje zakażenie u ludzi. Gdy jednak do tego dojdzie, to grypa przebiega o wiele ciężej od “klasycznej” ludzkiej grypy. Sporadycznie obserwuje się następujący przebieg choroby: gorączka, ból gardła, kaszel. Następnie może pojawić się wirusowe zapalenie płuc, w wyniku którego dochodzi do ostrej niewydolności oddechowej.

Jak rozpoznać i leczyć ptasią grypę?

Rozpoznanie ptasiej grypy nie jest łatwym zadaniem, ponieważ ciężko jest na podstawie samych objawów grypy odróżnić ją od grypy sezonowej czy innych dolegliwości. Żeby można było potwierdzić podejrzenie ptasiej grypy, konieczne jest oznaczenie swoistych przeciwciał lub wykrycie wirusa za pomocą PCR (biologii molekularnej).

Jak się zabezpieczyć przed ptasią grypą?

  1. Unikaj kontaktu z jakimkolwiek ptactwem niezależnie od stanu jego zdrowia – unikaj miejsc, gdzie występują duże skupiska ptaków, czyli ferm, kurników, stad gołębi na placach,
  2. Nie ma konieczności rezygnowania z mięsa drobiowego oraz jajek, ponieważ wirus ptasiej grypy ulega zniszczeniu w obróbce termicznej w temperaturze powyżej 50°C.
  3. Na polskim rynku dostępny jest preparat stosowany u chorych ze zdiagnozowaną ptasią grypą i rekomendowany przez WHO, który może przepisać medyk.
  4. W przypadku konieczności kontaktu z ptakami, np. w gospodarstwie, zawsze pamiętaj o używaniu jednorazowych rękawiczek ochronnych.
  5. Pamiętaj, aby po każdym jednorazowym kontakcie z ptactwem umyć ręce.
  6. Staraj się unikać spożywania surowych jajek.
  7. Wszystkie przedmioty, które wcześniej miały kontakt z surowym mięsem, np. deska do krojenia, noże czy talerze, powinny być dokładnie myte za pomocą specjalnych detergentów. Zamrożenie mięsa nie spowoduje zniszczenia wirusa ptasiej grypy.
  8. Produkty, takie jak mięso drobiowe czy jajka należy trzymać w dobrze zamkniętym opakowaniu tak, aby nie miały styczności z innymi produktami.
  9. Należy zadbać o to, aby dzieci nie przebywały w miejscach, w których znajdują się duże skupiska ptactwa, np. fermy drobiu.

Główny Inspektor Weterynarii

źródło: UMiG Nakło