Ósmy raz w potulickiej jednostce
Zakład Karny w Potulicach po raz ósmy, w dziewięcioletniej historii prezydenckiej akcji „Narodowego Czytania”, wziął w niej udział. W tym roku Prezydent RP zaprosił nas Polaków, do czytania „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Jak co roku w radiowęźle zakładowej świetlicy centralnej odczytywane było literackie dzieło, emitowano informacje przybliżające ideę i historię prezydenckiej akcji „Narodowego Czytania”, organizowano konkursy tematyczne dotyczące życiorysu i twórczości Juliusza Słowackiego, samego dzieła, czy epok literackich. Kulminacją akcji była specjalna audycja radiowęzła emitowana w dniu finału.
Wymiar resocjalizacyjny
Zgodnie z art. 135 §1 Kodeksu karnego wykonawczego w każdym zakładzie karnym prowadzi się wypożyczalnię książek i prasy. Czytanie książek wpisuje się w proces resocjalizacji oraz pozytywnie wpływa na procesy poznawcze, takie jak pamięć i uwaga. Stymulując prawą półkulę mózgu, rozwija naszą wyobraźnię, uczy konstruktywnego planowania i wypełniania czasu wolnego, rozwija zainteresowania, poszerza wiedzę oraz otwiera nas na nowe doświadczenia i rozszerza horyzonty, kształtując nas samych. Jest też środkiem terapeutycznym, który uwalnia od stresu i napięć, co jest bardzo istotne w więziennej codzienności. Dobroczynny wpływ czytelnictwa to takze minimalizowanie niepożądanych postaw, zaspokajanie zainteresowań emocjonalnych i intelektualnych, rozszerzanie wiedzy podstawowej i ponadpodstawowej oraz kształtowanie poczucia estetycznego, wychowanie poprzez piękno i sztukę.
Dziewiąta odsłona „Narodowego Czytania”: Balladyna Juliusza Słowackiego
To wybitne dzieło polskiego romantyzmu, w którym poeta połączył realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – osadzona jest na tle baśniowych dziejów i zyskała dużą popularność. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
„Ufam, że – wzorem lat ubiegłych – i tym razem podczas Narodowego Czytania każdy z Państwa odkryje swoją Balladynę, oddając się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem. Mam głęboką nadzieję, że wspólne Narodowe Czytanie po raz kolejny dostarczy nam dużo radości w obcowaniu z wybitną polską literaturą” – czytamy w liście Prezydenta RP Andrzeja Dudy
tekst: mjr Jarosław Nurkiewicz, ppor. Justyna Sejdowska
zdjęcia: mjr Jarosław Nurkiewicz