Kantar: truskawki symbolem kończącego się lata

Truskawki najlepiej symbolizują lato, to opinia ponad połowy Polaków (56%). Na kolejnych miejscach wskazujemy czereśnie (45%) i maliny (44%). Wśród owoców najczęściej w roli takiego symbolu widzimy także wiśnie, borówki, agrest, czerwoną i czarną porzeczkę. Wśród warzyw symbolem lata są dla Polaków ogórki (26%) i fasolka szparagowa (23%).

Symbole lata top 3

Najbardziej kojarzące się z latem owoce to truskawki (56%), czereśnie (45%) i maliny (44%). Nieco rzadziej wskazywane były wiśnie (33%), śliwki (25%), borówki (23%) i agrest (20%).

Blisko jedna piąta badanych wymieniła czerwoną porzeczkę (18%), nieco mniej czarną porzeczkę (17%), gruszki (16%) i jeżyny (16%). Wśród symboli lata wymieniano także owoce, których zbiór przypada na przełom sierpnia – aronię (6%) i rokitnik (3%).

Symbole lata pełne wyniki

Warzywa, które najbardziej pasują do bycia symbolem lata, to ogórki (26%) i fasolka szparagowa (23%).

Nieco rzadziej wskazywana była botwina (16%) i cukinia (12%). Jako symbole wśród warzyw wymieniano także groszek zielony (10%), paprykę (10%) i bakłażan (6%).

Z latem bardziej kojarzą się owoce niż warzywa. Były one wskazywane częściej niż te drugie. Jedynie dla 1% osób żadne z warzyw i owoców nie jest symbolem lata, a tylko 4% miało problem z wymieniem konkretnych gatunków.

Badanie zrealizowano w dniach 18-23 sierpnia 2023 r. na reprezentatywnej próbie 1015 Polaków w wieku co najmniej 15 lat. Wywiady były prowadzone bezpośrednio w domach respondentów (CAPI). Kantar zapytał respondentów o to, jakie owoce i warzywa są dla pana(-i) symbolami lata.

Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce! V edycja”.

Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Więcej o jagodowych owocach sezonowych na stronie PolskieSuperowoce.pl.

Na podstawie badań Kantar Polska, 8/2023.

 

Źródło informacji: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw