Kcynia: Maraton w odcinkach w Dziewierzewie

Stowarzyszenie Razem dla Dziewierzewa zrealizowało projekt grantowy „Biegniemy po zdrowie – biegaj razem z nami -maraton w odcinkach” . Przez  4 tygodnie spotykaliśmy się na stadionie w Dziewierzewie. Uczestnicy biegów pokonywali w czasie 12 minut dystans (Test Coopera) zgodnie ze swoimi możliwościami. Były to odcinki dłuższe i krótsze. Biegały dzieci młodzież   i dorośli. Na liście startowej widniały 55 nazwiska, co przy założeniach projektu 60 uczestników jest wskaźnikiem zadowalającym organizatorów. Pokonany dystans był sumowany przez naszego długoletniego sędziego zawodów panią Aleksandrę Kubacką- nauczyciela wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej im. Ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie, zarazem członka naszego stowarzyszenia. Uczestnicy otrzymali, jak co roku, pamiątkowe koszulki z napisem „Maraton w Odcinkach Dziewierzewo”. Tym razem prezentowaliśmy się w kolorze jasno zielonym. Odbyło się 20 biegów. Podsumowanie i wręczenie nagród miało miejsce się w minioną niedzielę 11 czerwca 2023r. na biesiadniku wiejskim. Spotkaliśmy się przy kawie, lodach i słodkich wypiekach, o które zadbały mamy naszych uczestników. Pięknie za to dziękujemy. W miłej atmosferze uczestnicy czekali na wyniki końcowe, medale i nagrody. W poszczególnych kategoriach zwycięzcami zostali:

W kategorii przedszkolaki- dziewczynki wygrała Dorotka Piątkowska drugie miejsce zajęła  Anitka Kusz, a trzecie Ania Śliwińska.

Wśród chłopców pierwsze miejsce zajął Wiktor Turowski, drugie Bartek Janowiak ,a trzecie przypadło w udziale Frankowi Rak.

Wśród uczniów klas 1-3 SP dziewczynki triumfowała Nicole Janowiak na podium stanęły też Zuzia i Oliwka Pawłowskie. W kategorii kl. 1-3chłopcy zwycięzcą został Sebastian Piątkowski, kolejne miejsca zajęli Kuba Bała i Kacper Ciesielski.

W kategorii kl. 4-6 dziewcząt najlepsza okazała się Ania Szymkowiak. Kolejne miejsca zajęły Lenka Ślężak i Julka Kosmalska.

Kategorię kl. 7-8 reprezentowały tylko dziewczęta. Bezapelacyjnie najlepszą okazała się Natalia Pawlak. Na miejscu drugim uplasowała się Justyna Śliwińska kolejne, trzecie miejsce zajęła Danuta Rak.

Dla odmiany szkoły ponadpodstawowe reprezentowali dwaj panowie. Lepszym okazał się Jakub Śliwiński ,a za nim Tomasz Szymkowiak.

Nie było by biegaczy wśród dzieci i młodzieży, gdyby na biegi nie przywoziły je lub przyjeżdżały z dziećmi ich mamy. Co ważne biegające mamy. Jak co roku nie wypominając wieku, bo wieku się kobietom nie wypomina, nasze panie oceniane były w dwóch kategoriach: -40  i +40 lat.  W grupie pań poniżej czterdziestki najlepsza była pani Magdalena Piątkowska, kolejne miejsca przypadły pani Joannie Pawlak i pani Agnieszce Kudła. Wśród pań 40+ najlepszą okazała się pani Monika Szymkowiak. Za nią miejsce drugie wybiegała pani Kamila Śliwińska , kolejną była pani Aleksandra Nowaczewska.

Nasi biegacze podczas 20 biegów dawali z siebie wszystko. Po zsumowaniu wyników okazało się, że mamy 4 osoby, które pokonały dystans maratonu. Najlepszą zawodniczką tej edycji została Natalia Pawlak. Jej wynik to 54 5/6 km. Maratończykami w tegorocznych biegach zostali też: Oliwier Iskra, Bartek Pawlak oraz Kuba Piątkowski.

Symboliczne nagrody wręczono także osobom, które miały 100% frekwencję.

Projekt został zrealizowany ze środków Gminy Kcynia w ramach otwartego konkursu ofert SPORT 2023.

Z tego miejsca chciałabym podziękować wszystkim uczestnikom, pani Aleksandrze Kubackiej, członkom Stowarzyszenia za zaangażowanie w realizację projektu. Do zobaczenia za rok.

tekst i foto: Maria Łyszczarz