Kcyńska Orkiestra obchodziła Jubileusz 50 lecia

W Święto Wojska Polskiego kcyńska Orkiestra Dęta obchodziła swoje święto. Do jubileuszowego świętowania organizatorzy zaprosili także przyjaciół z orkiestr z Nakła nad Notecią i Solca Kujawskiego. Kcyński Rynek jak za czasów festiwali orkiestr dętych wypełnił się nie tylko mieszkańcami Gminy Kcynia.

Świętowanie rozpoczęło się od uroczystego wprowadzenie orkiestr na płytę Rynku i wspólnego odebrania jednego utworu pod dyrygenturą kapelmistrza kcyńskiej orkiestry Mariusza Skotnickiego.

Każda z orkiestr w czterdziestominutowym programie zaprezentowała się publiczności. Przed koncertem gospodarzy burmistrz Kcyni Marek Szaruga wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej w Kcyni wręczyli nowe instrumenty członkom Orkiestry Dętej w Kcyni. W historii orkiestry to wyjątkowa chwila, gdyż jeszcze nigdy w jednej chwili nie udało się zakupić tylu nowych instrumentów. Za ponad 30.000 złotych pozyskanych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu Gminy Kcynia kwotą 5.000 złotych  kcyńska orkiestra wzbogaciła się o siedem instrumentów.

Imprezie towarzyszyło wiele bezpłatnych atrakcji dla dzieci, co było strzałem w dziesiątkę. Oczywiście nie mogło zabraknąć stoiska „Sami Swoi” ze smacznymi daniami. Z okazji 50 lecia Orkiestry Detej w Kcyni zgromadzona publiczność zaśpiewała tradycyjne 100 lat zaintonowane przez Burmistrza Marka Szarugę, a oprawę muzyczna zapewnili koledzy z zaproszonej orkiestry.

tekst i fot. Robert Koniec