Kolejny zagraniczny wyjazd uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie

Od 12 do 19 października 2019 roku pięcioro uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie przebywało w Rumunii, z wizyta w Braile, gdzie mieści się szkoła partnerska projektu „The mystery lies in QRs – coding and decoding in education”, realizowanego w ramach programu Erasmus+.

Weronika Bodnar, Julianna Grobelska, Sandra Majchrowicz, Roksana Wojtkowiak i Marika Wciseł, pod opieką pani Magdaleny Piekarskiej i pani Beaty Kaźmierczak, swoją przygodę z Rumunią rozpoczęły od wizyty w Bukareszcie, który nazywany jest „Paryżem Wschodu”. Poznawanie miasta rozpoczęło się od wizyty w Parlamencie, drugim po Pentagonie największym budynku świata, do którego prowadzi piękny deptak z monumentalnymi kamienicami i gmachami użyteczności publicznej. Na uwagę zasługuje także Strada Lipscani, czyli ulica z licznymi sklepikami, restauracjami i przeszklonymi pasażami handlowymi. Cerkiew Stavropoleos, choć mała i skromna z zewnątrz, zachwyca bogactwem detali i pięknym dziedzińcem  – były to główne miejsca, które odwiedzili uczniowie spacerując po rumuńskiej stolicy.

Kolejne dni upłynęły na zwiedzaniu Braiły, Tulczy i Konstancji, która zachwyca przede wszystkim piękną promenadą zbudowaną wzdłuż brzegu Morza Czarnego. W Braile podziwiano nie tylko secesyjne kamienice Starówki, ale także teatr im. Marii Filotti czy świątynie trzech religii funkcjonujących w mieście. W Galatii, przy pięknej pogodzie, można było podziwiać całą feerię jesiennych  barw w Ogrodzie Botanicznym położonym w pobliżu Dunaju.

Głównym celem wyjazdu była jednak wymiana doświadczeń związanych ze stosowaniem kodów QR w praktyce szkolnej. Uczniowie z Macedonii, Turcji i Polski, wraz z gospodarzami, czyli rumuńską młodzieżą szkoły w Braile, tworzyli kody QR, prezentowali narodowe stroje i przygotowywali specjały kuchni partnerów projektu.

Na przełomie maja i czerwca 2020 roku w szubińskim liceum pojawią się uczniowie z Macedonii, Turcji i Rumunii, czyli partnerskich szkół projektu „The mystery lies in QRs – coding and decoding in education”, bo wtedy odbędzie się podsumowanie dwuletniego projektu, którego szubińska  szkoła jest koordynatorem.

I Liceum Ogólnokształcące w Szubinie