Konfederacja – Kultura i sztuka stanowią trzon naszej cywilizacji

Dziś przy Operze Nova bydgoscy konfederaci zaprezentowali swój program dla kultury. Jak wskazał rzecznik prasowy Konfederacji:  „Kultura i sztuka stanowią trzon naszej cywilizacji, a konfederacja często odwołuje się właśnie do cywilizacji, bo bez piękna, bogatej architektury, ale bez wydarzeń kulturalnych stajemy się szarą masą”.

Kandydatka do sejmu z miejsca 5 Krystyna Jarocka powiedziała: „Jako ugrupowanie wolnościowe i proobywatelskie chcemy, aby to ludzie samodzielnie podejmowali decyzję, na co idą ich pieniądze. Środki, które aktualnie są przeznaczone na kulturę, rozdamy w postaci bonu. Działa to, jak karta podarunkowa w konkretnym sklepie. Tylko tu zamiast sklepu mamy instytucje kulturalne ja np. opera”.

Bon kulturalny, tak samo, jak proponowany przez konfederację bon edukacyjny ma być gwarantem konkurencji na rynku kulturalnym. „Teraz to urzędnik decyduje, co jest kulturą wyższą, a co nie. Co mu się podoba, a co nie. Dofinansowuje spektakle z prawie pustą widownią lub performansy obrazoburcze. Ani urzędnik warszawski, ani urzędnik lokalny nie powinien decydować o naszym guście”. – powiedziała Krystyna Jarocka.

Najlepszym przykładem według konfederatki ubiegającej się o stanowisko posła są Stany Zjednoczone. „Najpowszechniejszą kulturą na świecie, która zdominowała cały świat, poprzez Hollywood czy Broadway są Stany Zjednoczone. Zatem jak nazywa się Minister Kultury za to odpowiedzialny? Otóż w USA nie ma Ministerstwa Kultury! I właśnie dlatego amerykanie dominują w tym aspekcie nad resztą świata, bo tam właśnie decyduje amerykański obywatel, a nie urzędnik.”

„USA, to świetny przykład, nie ma co wymyślać czegoś lepszego, skoro dominacja trwa już tyle dziesięcioleci. Małpujemy amerykańskie piosenki, amerykański styl i filmy. Czas z tego wyrosnąć, podjąć odważne decyzje i zawalczyć o to, jak będą nas widzieć przyszłe pokolenia. Bo czy chcemy, aby zapamiętano nasze czasy jako progres czy regres kulturalny? Decyzja należy do Państwa — Konfederacja, lista nr 4 – zakończył rzecznik Damian Gastoł.

Konfederacja Bydgoszcz