Konferencja dotycząca kolei w powiecie nakielskim

W poniedziałek 25 marca 2024 r. na Przystani Powiat Nakielski w Nakle nad Notecią odbyła się trwająca prawie trzy godziny konferencja dotycząca kolei w powiecie nakielskim. Przygotowana została przez Starostwo Powiatowe w Nakle.

Głównym tematem spotkania było ustalenie jak będzie wyglądała przyszłość połączenia kolejowego między Poznaniem a Nakłem, przechodzącego przez Wągrowiec, Gołańcz, Kcynię, Paterek i Nakło. W spotkaniu, które prowadził wicestarosta nakielski Tomasz Miłowski, wzięli udział: Agnieszka Kłopotek, Krzysztof Paszyk posłowie na Sejm RP, członkowie Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Dariusz Kurzawa – Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Aneta Jędrzejewska Członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, zastępca burmistrza Nakła Krzysztof Błoński, burmistrzowie: Kcyni Rafał Heftowicz, Gołańczy Mieczysław Durski – kandydat na burmistrza Gołańczy i Janowca Wielkopolskiego Leszek Grzeczka, a także wicestarosta wągrowiecki Michał Piechocki, zastępca dyrektora Departamentu Transportu UM Województwa Wielkopolskiego Włodzimierz Finke oraz dyrektor Departamentu Transportu UM Województwa Kujawsko-Pomorskiego Wiktor Plesiński, przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Weronika Karbowiak, Iwona Wacławiak oraz dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Bydgoszczy Piotr Kwabiszewski, radny Rady Powiatu Nakielskiego Ryszard Bagnerowski i inni.

Po przedstawieniu i omówieniu przez Tomasza Miłowskiego prezentacji dotyczącej działań Zarządu Powiatu Nakielskiego mających na celu ożywienie linii kolejowych 356 (od granicy powiatu do Kcyni) i 281 (od Kcyni przez Paterek do Nakła), głos zabrali przedstawiciele władz samorządowych województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, a także reprezentanci PKP PLK S.A., parlamentarzyści oraz lokalni samorządowcy.

Wspólnie sformułowano następujące wnioski:

  1. Posłowie pilnie przeprowadzą rozmowy z Ministrem Infrastruktury o konieczności dokonania zmian w Krajowym Planie Kolejowym tak, by rewitalizacja linii 356 i 281 na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego znalazła się na liście podstawowej projektów (podobnie jak w Wielkopolsce).
  2. Województwo Kujawsko-Pomorskie powoła właściwy zespół samorządowy i do końca maja br. przedstawi list intencyjny do właściwego ministra.
  3. Regionalne struktury PKP PLK w Wielkopolsce i Kujawsko-Pomorskiem przyjmą ujednolicone zasady dotyczące uwarunkowań technicznych rewitalizowanych odcinków linii kolejowych.”

 

Magdalena Stepka – Wydział Rozwoju Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią

zdjęcia: Dariusz Wojciechowski