Łobżenica: Perkozy dwuczube na jeziorze Ostrowite koło Walentynowa

Dzisiaj, prezentujemy na zdjęciach perkozy dwuczube, które występują na całym niżowym obszarze kraju. Można je zobaczyć w zbiornikach wodnych zasobnych w ryby: naturalne jeziora, stawy hodowlane, zbiorniki zaporowe, glinianki, starorzecza, itp. Prezentowane na zdjęciach perkozy uchwyciłem swoim aparatem na jeziorze Ostrowite niedaleko Walentynowa w gminie Łobżenica. Perkoz to ptak wielkości kaczki ale o smuklejszej sylwetce z długą szyją i zaostrzonym dziobem. Łatwo rozpoznawalny po rdzawej kryzie na bokach głowy i czubie na głowie. Spód ciała biały, wierzch brunatny. W szacie spoczynkowej traci ozdobne pióra na głowie. Perkozy są pozbawione zupełnie ogona. Latają dobrze, choć czynią to niechętnie. Podczas toków para wykonuje rytualny taniec godowy polegający na stawaniu słupka naprzeciwko siebie i na potrząsaniu głowami. Pisklęta o paskowanym upierzeniu głowy i szyi są wożone na grzbiecie przez rodziców.

Jego gniazdem jest zazwyczaj pływający kopiec zbudowany z roślinności wodnej, zwykle ukryty w szuwarach, czasem na otwartej wodzie. Składa od 2 do 6 jaj białych, stopniowo pokrywających się brązowym nalotem. Wysiadywanie trwa ok. 28 dni. Młode wodzone prze oboje rodziców osiągają lotność po ponad 2 miesiącach

Ptak chroniony, lokalnie zagrożony przez rybaków tępiących go jako szkodnika rybackiego.

tekst i zdjęcia: Zbigniew Kubisz

Kopiowanie, przetwarzanie, powielanie w całości lub w części treści opisu, zdjęć oraz wszelkich elementów graficznych a także przechowywanie w systemach wyszukiwania, umieszczanie na innych stronach www, przekazywanie, przesyłanie czy udostępnianie innym osobom wyżej wymienionych elementów bez zgody właściciela i autora jest zabronione. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 z późn. zm.).