Metropolia Bydgoszcz Rowerową Stolicą Polski? Rusza rywalizacja!

1 września 2020 roku rozpoczyna się 2. edycja ogólnopolskiej zabawy, która wyłoni najbardziej rowerowe miasto w kraju. Bydgoszczanie powalczą o ten zaszczytny tytuł razem z sąsiadami z Metropolii Bydgoszcz. Prezydent Rafał Bruski zachęca do wspólnego kręcenia kilometrów, a Bydgoska Masa Krytyczna zaprasza na wspólne rowerowe przejazdy.

Rozpoczynająca się za kilka dnia rywalizacja będzie bardziej zacięta niż przed rokiem – do akcji włączyły się aż 43 miasta. To dwa razy więcej niż w pierwszej edycji Rowerowej Stolicy Polski, której organizatorem jest nasze miasto. W tym roku odbył się także wakacyjny trening miast. Bilans treningu to 5 tys. aktywnych użytkowników i 1,3 mln przejechanych kilometrów.

Jako włodarz Bydgoszczy bardzo się cieszę, że Rowerowa Stolica Polski odbędzie się już po raz drugi i to w tak dużym składzie. Rywalizacja będzie dużo bardziej zacięta niż przed rokiem. Liczę na kolejny rekord przejechanych kilometrów, zarówno w całej zabawie, którą organizujemy jako miasto, jak również na naszym lokalnym podwórku – w Metropolii Bydgoszcz. Już po raz drugi bierzemy udział w rywalizacji wspólnie – kręcąc kilometry i odwiedzając się wzajemnie, na rowerze oczywiście – mówi prezydent Rafał Bruski.

Rowerem zdrowo, sprawnie i prestiżowo
Ideą akcji jest zachęcanie Polaków do wybierania roweru zamiast samochodu. Rower to idealna alternatywa w miejskiej, często zakorkowanej codzienności. Pedałując nie zatruwamy powietrza, jesteśmy zdrowsi i szczęśliwsi. Z roku na rok to coraz modniejszy i częściej wybierany środek transportu. Polacy pokochali rowery, więc zdobycie Pucharu Rowerowej Stolicy Polski to marzenie każdego z 43 miast, w tym Metropolii Bydgoszcz. Nie pozostaje nic więcej tylko wsiąść na rower i włączyć bezpłatną aplikację „Rowerowa Stolica Polski”.

Szanse na zdobycie Pucharu dla każdego miasta są jednakowe. Świadczy o tym fakt, że zwycięzcami poprzedniej edycji stała się Nowa Sól, która najlepiej zmobilizowała w swoim mieście miłośników dwóch kółek. Zgodnie z zasadami zabawy ilość przejechanych kilometrów będzie dzielona przez liczbę mieszkańców.

Dla trzech najlepszych miast czekają wyjątkowe nagrody – samoobsługowe stacje naprawy rowerów ufundowane przez  sponsora rywalizacji firmę Ibombo. Dodatkowo miasta zapewniają nagrody dla najlepszych rowerzystów lokalnych. W Metropolii Bydgoszcz będą to gadżety dla każdego kto przejedzie 300, 500 i 1000 km. Dla pierwszej trójki zarówno mężczyzn, jak i kobiet czekają vouchery do sklepu Olimpia o wartości: 700, 500 i 300 zł oraz gadżety Aktywnej Bydgoszczy  – mówi Tomasz Dobrowolski, koordynator akcji.

30 dni zabawy – dołącz już dziś
Przez 30 wrześniowych dni każdy przejechany kilometr z włączoną aplikacją, będzie się liczył w rywalizacji miast. Niech nas nie zniechęca deszczowa pogoda – każdy czas jest dobry na rower. Nasze miasto przygotowało kilka wspólnych przejazdów, które będą potężną dawką przejechanych kilometrów. Warto zarezerwować ten czas, na wspólne rowerowe wycieczki.
Dodatkowo użytkownicy mogą stworzyć swoje własne rywalizacje wśród przyjaciół, znajomych z pracy, rodziny – konfiguracje są dowolne!  Co więcej zabawa jest otwarta na cały świat – użytkownicy mogą kręcić kilometry dla swojego miasta w każdym zakątku świata.

Dużą rolę w promocji tego projektu odgrywają ludzie działający społecznie, na rzecz promocji transportu rowerowego w Bydgoszczy. Przedstawiciele Bydgoskiej Masy Krytycznej przygotowali propozycję wspólnych przejazdów do miejsc oddalonych kilkanaście kilometrów od Bydgoszczy.

W każdą niedzielę września wybierzemy się na rowerową wycieczkę, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Inauguracja w niedzielę, 6 września przejazdem do Ostromecka w ramach Święta Cyklicznego.Tydzień później obieramy kierunek na Wierzchucice. Kolejny tydzień, to jedna z najpopularniejszych tras rowerowych, czyli droga do Koronowa. Ostatnia niedziela września, będzie wspomnieniem wakacji, jedziemy nad jezioro do Borówna.Wszystkie wyjazdy będą rozpoczynać się na Starym Rynku, a rowerzyści będą wyruszać w kilku odstępach czasowych. Udział w w przejazdach jest bezpłatny – mówi Sebastian Nowak.

Bezpłatna aplikacja, wiele korzyści
Wszyscy, którzy jeżdżą na rowerze i są posiadaczem telefonu komórkowego, mogą wziąć udział w zabawie. Wystarczy pobrać darmową aplikację i wybrać miasto, dla którego chce się zbierać kilometry. Aplikacja działa na terenie całego świata, dlatego każdy uczestnik, bez względu na miejsce, w którym się znajduje, może kręcić kilometry dla swojej drużyny. Nie bez znaczenia dla indywidualnych uczestników są inne użytkowe funkcje aplikacji, będące wartością dodaną udziału w zabawie, takie jak zniżki u partnerów akcji, specjalne odznaki czy prognoza pogody. Bezpłatna aplikacja do pobrania na stronie www.rowerowastolicapolski.pl

Bydgoszcz.pl