Metropolia Bydgoszcz za prąd w przyszłym roku może zapłacić prawie dwa razy tyle co w bieżącym

Rosnące ceny energii elektrycznej to jedna z przyczyn wysokiej inflacji w Polsce. Droższy prąd to także większe koszty utrzymania instytucji samorządowych, a także oświetlenia ulic. W roku bieżącym gminy wchodzące w skład Bydgoskiej Grupy Zakupowej płacą od 325 do 350 zł (w zależności od zadania) za 1 MWh – wszystko wskazuje, że w 2022 roku będzie to przedział od 646 do 690 zł za MWh, czyli prawie dwa razy tyle.

W piątek miało miejsce otwarcia ofert w przetargu na dostawę energii dla działającej w ramach Metropolii Bydgoszcz Bydgoskiej Grupy Zakupowej. Na dostawę energii w 2022 roku przewidziano w trzech pakietach nieco ponad 44,2 mln zł. Najtańsze oferty złożyła Enea, na wartość ponad 50,6 mln zł. Najtańsza oferta przekracza zatem budżet o ponad 6 mln zł. Dla porównania w ubiegłorocznym przetargu udało się zakupić energię za niecałe 16 mln zł.

Na rok 2021 przetarg przewidział ponad 45 tys. megawatogodziny, na przyszły rok przyjęto założenie wykorzystana około 51 tys. megawatogodzin. Nie jest to zatem specjalnie duży wzrost zapotrzebowania na energię,znaczny wzrost ceny wynika zatem ze wzrostu stawki jednostkowej za MWh, która w roku bieżącym w zależności od pakietu wynosiła od 325 do 350 zł, gdy najtańsze oferty Enea na 2022 rok to stawki od 646 do 690 zł.

Trzeba pamiętać, że mówimy o wspólnym rachunku, nie tylko wydatkach Bydgoszczy, ale też około 20 innych podmiotów, w tym gmin ościennych i niektórych uczelni wyższych.

Wspólne zakupy w ramach Bydgoskiej Grupy Zakupowej mają na celu uzyskanie lepszej ceny. Ratusz szacuje, że w roku bieżącym dzięki tej inicjatywie sama Bydgoszcz zaoszczędziła 3 mln zł, zaś bilans od 2013 roku to około 73 mln zł oszczędności.

Opera zapłaci blisko pół miliona

Swój przetarg, poza Bydgoską Grupą Zakupową rozpisała Opera Nova na dostawę energii od lipca przez kolejne 12 miesięcy. Opera przewidziała na ten cel pierwotnie 380 tys. zł, budżet trzeba było jednak zwiększyć, bowiem najtańsza oferta warszawskiej firmy Elektra SA to 474 tys. zł. Elektra za MWh policzyła 395 zł, co pokazuje jak od października zmieniły się ceny energii.

Łukasz Religa Portal Kujawski.pl