Miasteczka Krajeńskiego odzyskało prawa miejskie

Miasteczko Krajeńskie posiada średniowieczny rodowód. Prawdopodobnie otrzymało ono prawa miejskie około 1475 roku. W tym roku Miasteczko Krajeńskie figurowało już w spisie miast polskich. Niestety, w związku z reformą administracyjną z dniem 1 stycznia 1973 roku miejscowość ta utraciła status miasta, a ponadto została włączona do gminy Białośliwie.
W ubiegłym roku mieszkańcy oraz sympatycy Gminy Miasteczko Krajeńskie złożyli wniosek do Rady Gminy Miasteczko Krajeńskie o przystąpienie do projektu odnowienia praw miejskich dla Miasteczka Krajeńskiego.
Na wniosek grupy mieszkańców Miasteczko Krajeńskie, Wójt Gminy Miasteczko Krajeńskie wraz z Radą Gminy zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców podjęli decyzję o wdrożeniu stosownych działań i procedur związanych z przekazaniem wniosku do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o nadanie statusu miasta miejscowości Miasteczko Krajeńskie.
Wniosek został opracowany przez pracowników urzędu.
W dniu 21 marca 2022r. Rada Gminy Miasteczko Krajeńskie podjęła uchwałę w sprawie wystąpienia z wnioskiem o nadanie statusu miasta miejscowości Miasteczko Krajeńskie;
Dzień później 22 marca 2022 roku Krzysztof Jacek Oświecimski- Wójt Gminy Miasteczko Krajeńskie, Szymon Kunek- Przewodniczący Rady Gminy, Augustyn Mueller oraz Adam Bogrycewicz – Radny Sejmiku Wielkopolskiego złożyli wniosek w sprawie nadania statusu miasta miejscowości Miasteczko Krajeńskie.
Starania te zakończyły się sukcesem i z dniem 1 stycznia 2023 roku Miasteczko Krajeńskie odzyskało prawa miejskie. Z tej okazji w noc sylwestrową nastąpi symboliczne przekazanie kluczy do miasta.
opracował: Zbigniew Kubisz