Młodzieżowe rady w powiatach i województwach

Dotąd rady młodzieżowe mogły funkcjonować tylko w gminach.

We wtorek 20 kwietnia 2021 roku Sejm przyjął rządowy projekt zmiany ustaw o jednostkach samorządu terytorialnego, według którego będzie można powoływać młodzieżowe sejmiki wojewódzkie i młodzieżowe rady powiatów.

Osobą odpowiedzialną za ten projekt jest Piotr Mazurek, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, sekretarz stanu w KPRM, współprzewodniczący Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem, jednocześnie radny Warszawy i przewodniczący Rady NIW-CRSO. Projekt jest efektem współpracy z samorządowcami z KWRiST i Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Młodzieżowych Rad przy JST i jak twierdzi inicjator odpowiada zarówno na postulaty młodzieży, jak i głosy strony samorządowej rządowy.

Projekt ustawy wzmacniającej młodzieżowe rady przy JST zakłada m.in., że radny reprezentujący młodzieżową radę oraz członkowie młodzieżowego ciała doradczego będą mogli domagać się zwrotu swoich wydatków poniesionych na ten cel, obowiązek pokrycia kosztów spoczywał będzie na odpowiednim samorządzie.

Co ponadto można znaleźć w projekcie?

– uproszczenie zasad powoływania młodzieżowych rad,
– usprawnienie procesu powoływania rad (obowiązek rozpatrzenia wniosku w czasie 3 miesięcy od jego złożenia),
– ułatwienie młodzieżowym radom inicjowania procedowania uchwał,
– umożliwienie opiniowania projektów odwołujących się do sytuacji młodych mieszkańców,
– udział w monitorowaniu działań wobec młodzieży (zarówno na szczeblu rządowym, jak i samorządowym),
– umożliwienie tworzenia własnych strategii polityki wobec młodych mieszkańców.

Inicjator projektu Piotr Mazurek opowiadał niedawno w tygodniku „Do Rzeczy”, że jego działania w kierunku angażowania młodych ludzi w ramach Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia to ponadsektorowy, holistyczny, wieloletni plan działań rządu w obszarze polityki młodzieżowej i że trwają prace nad dokumentem definiującym całą, również samorządową politykę młodzieżową. Od końca lutego trwają w tej sprawie konsultacje:

„Pierwsze trzy spotkania konsultacyjne, dla województwa mazowieckiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego zakończyły się dużym sukcesem angażując młodych ludzi z ponad 350 organizacji i środowisk młodzieżowych. Uczestnicy konsultacji wypracowali wspólnie ponad 740 wniosków z analizy stanu obecnego i zaproponowali aż 546 rozwiązań. Ten wynik zachęca nas do jeszcze cięższej pracy i pokazuje, że idziemy w dobrym kierunku”.

źródło: infosamorząd.pl

zdjęcie ilustracyjne