Mrocza: Gminno-Parafialne Dożynki

5 września 2020 roku w Mroczy miały miejsce Gminno-Parafialne Dożynki. Ze względu na pandemię koronawirusa nie były one przeprowadzone w takiej formule, jak to tradycyjnie do tej pory bywało. Odbyła się dziękczynna msza św., w której uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, delegacje sołectw i osiedli z terenu Gminy Mrocza, a także mieszkańcy. Udział wzięły także poczty sztandarowe Towarzystwa św. Wojciecha oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Mroczy. Mszę celebrował Ksiądz Proboszcz Wojciech Cierniak oraz Ksiądz Dariusz Pruszyński.

Delegacje sołectw i osiedli złożyły przed ołtarzem w postaci chlebów upieczonych z tegorocznej mąki, a także kwiaty oraz owoce i warzywa. Po mszy nastąpił ceremoniał dożynkowy w trakcie, którego Starostowie – Bożena Błaszczyńska i Krzysztof Baliniak – przekazali „gospodarzom” Gminy i Parafii: Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza – Waldemarowi Chudzikowi, Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Mroczy – Jarosławowi Odrobińskiemu oraz Proboszczowi Parafii pw. św. Mikołaj i Wniebowzięcia NMP w Mroczy – ks. Wojciechowi Cierniakowi, chleb dożynkowy z życzeniem, aby nigdy go nikomu nie zabrakło.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Tomasz Krakowski. Później nastąpiło tradycyjne dzielenie się chlebem.

Starostami tegorocznych dożynek byli:

Bożena Błaszczyńska – razem z mężem Andrzejem prowadzi w Krukówku gospodarstwo o powierzchni 150 ha. Zajmują  się głównie produkcją roślinną: rzepak, zboża, kukurydza oraz buraki cukrowe.

Krzysztof Baliniak –  razem z żoną Mirosławą prowadzi w Wyrzy gospodarstwo rolne, które jest w posiadaniu ich rodziny od 3 pokoleń. Zajmują się hodowlą trzody chlewnej i bydła. Uprawiają głównie rzepak, zboża, buraki cukrowe i groch.

Ewelina Musiał: UMiG Mrocza