Nakło nad Notecią: Jan Matejko w słowach Małgorzaty Jarocińskiej

Patronem 2023 r. jest m.in. Jan Matejko i z tej okazji 28 września w nakielskiej książnicy gościliśmy Panią Małgorzatę  Jarocińską, która  przedstawiła nam postać jednego z najwybitniejszych  polskich malarzy- człowieka o drobnej posturze, ze słabym wzrokiem,
w którym  mieścił się niebywały geniusz i ogromna wola działania.
Pochodził z rodziny bardzo umuzykalnionej – wszyscy pięknie grali na fortepianie – oraz patriotycznej. Bracia uczestniczyli bezpośrednio w działaniach Wiosny Ludów, powstaniu styczniowym, na ścianach rodzinnego mieszkania Matejków wisiały obrazy patriotyczne malowane przez starszego brata Zygmunta. Jan również był wielkim patriotą – nie mogąc jednak  uczestniczyć bezpośrednio w powstaniu styczniowym zajmował się rozwożeniem broni i wszystkie pieniądze, które zarabiał przekazywał na cele powstańcze.
Już jako dziecko lubił wymyślać  zabawy, które świadczyły o jego niebywałej wyobraźni.
Ukończył Szkołę Sztuk Pięknych wyodrębnioną z Uniwersytetu Jagiellońskiego, na której szlifował talent malarski. Jan Matejko zajmował się głównie malarstwem historycznym –  jego dzieła są wyjątkowym wyrazem idei patriotycznych.Na arenę międzynarodowej artystycznej sławy wprowadził go obraz „Kazanie Skargi”, który zdobył, złoty medal na światowej wystawie w Paryżu. Kolejnym monumentalnym obrazem był „Rejtan – Upadek Polski”, który jednak był niezrozumiały dla wielu i błędnie interpretowany, natomiast na światowej wystawie zdobył srebrny medal. Później spod pędzla artysty powstało jeszcze wiele prac, które były wyjątkowym wyrazem idei patriotycznych.
Artysta był też człowiekiem wielkich szlachetności – zawsze przejmował się innymi ludźmi – pieniądze ze sprzedaży biletów na wystawy swoich obrazów przeznaczał na sierociniec, na straż ogniową, na dzieci młodo zmarłych poetów.
Umiera 1 listopada 1893 r. w wieku 55 lat- do ostatniego dnia tworząc i działając na rzecz kultury.
Pani Małgorzata, jak zwykle, oczarowała publikę swoją opowieścią.

 

Jolanta Dąbrowska – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Nakle nad Notecią