Nakło nad Notecią: Straż Miejska podsumowała działania w sezonie grzewczym 2020/2021

Od 01 października 2020 roku do 30 maja 2021 roku nakielska Straż Miejska prowadziła działania w zakresie kontroli jakości spalanego opału w piecach i kotłach centralnego ogrzewania na terenie Gminy Nakło nad Notecią.  W trakcie sezonu grzewczego nakielscy strażnicy miejscy pomimo trwającej pandemii COVID-19 zaangażowali się  w kompleksowe działania, celem których było ograniczanie procederu spalania odpadów  w domowych piecach oraz wyciągania konsekwencji prawnych wobec sprawców zatruwania powietrza. Z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne sezon grzewczy trwał dłużnej niż zwykle.

Straż Miejska odebrała 75 zgłoszeń, w których mieszkańcy skarżyli się na uciążliwe zadymienie pochodzące z kominów. W tym czasie funkcjonariusze przeprowadzili 535 kontroli posesji (510 zamieszkałych i 25 posesji niezamieszkałych, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza) pod kątem jakości i certyfikacji spalanego opału  w przystosowanych do tego paleniskach.

W wyniku przeprowadzonych kontroli nieruchomości funkcjonariusze ujawnili 235 nieprawidłowości dotyczących jakości spalanego opału oraz ujawnili sporo przypadków spalania odpadów. Ukarali mandatami karnymi 104 sprawców zatruwania powietrza na łączną kwotę 20 750,00 zł. W 131 przypadkach zastosowali pouczenia, natomiast wobec 3 osób skierowali wnioski o ukaranie do Sądu rejonowego w Nakle nad Notecią. Wobec kolejnych 5 osób strażnicy miejscy prowadzą czynności wyjaśniające zgodnie z Kodeksem postępowania w sprawach o wykroczenia.

Straż Miejska, prowadzi również kontrole nieruchomości na terenie Gminy Nakło nad Notecią w zakresie;

a) złożonych przez mieszkańców deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,

b) przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych. Przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych

Właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych, oraz właściciele nieruchomości, którzy nie są obowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy, wykonując obowiązek określony wart.5 ust.1 pkt3b, są obowiązani do udokumentowania w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez:

1) gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych lub

2) gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wpisanego do rejestru działalności regulowanej, o którym mowa wart.9b ust.2–przez okazanie takich umów i dowodów uiszczania opłat za te usługi.

Wskazane obowiązki wynikają z Ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Straż Miejska apeluje do mieszkańców  Nie spalaj śmieci i odpadów”!

Każdego roku podczas sezonu grzewczego występuje pogorszenie jakości powietrza (przekroczeniami norm dopuszczalnych ilości pyłów zawieszonych i benzo(a)pirenu), wynikające m.in. z powodu spalania odpadów i pozaklasowego opału.

Pamiętajmy !

SPALONE ŚMIECI NIE ZNIKAJĄ

Spalone śmieci zmieniają się w chmurę trucizn, która osiada na glebie w najbliższej okolicy. Trucizny te gromadzą się także w naszych organizmach i po latach przyczyniają się do wielu chorób.

Straż Miejska w Nakle nad Notecią