Nakło nad Notecią: Szkolne Dni Języka Ojczystego w „Czwórce”

W dniach od 21.02. do 23.02.2023 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 4 w Nakle n. Not. odbyły się Dni Języka Ojczystego.

W pierwszych dwóch dniach uczniowie z klas 4-8 na lekcjach języka polskiego oraz chętni
w domach, przygotowywali zabawy i zadania związane z językiem ojczystym. Wzięli w tym udział również chętni uczniowie z Ukrainy, którzy pochwalili się swoim językiem ojczystym
i przygotowali np. różnice w nazwach części mowy w języku ukraińskim.

Opracowane zadania dotyczyły: ortografii, części mowy, związków frazeologicznych, wymowy trudnych zwrotów oraz znajomości lektur.

W trzecim dniu uczniowie z kl.3 – 8 mogli wziąć udział podczas przerw międzylekcyjnych, na holu II piętra w proponowanych zabawach językowych. Można było też zagrać przy osobnej ławce w językowe gry stolikowe. Większość zadań dydaktycznych pod nazwą: ” Ortograficzna uzupełnianka”, „Jaka to część mowy/?”, „Wyjaśnij przysłowie „, „Językowe połamańce”, „Autorzy naszych lektur”, przeprowadzili uczniowie pod opieką p. Kamili Troczyńskiej i Lucyny Wojciechowskiej..

To już kolejny raz, kiedy w naszej szkole w taki właśnie sposób uczciliśmy ten dzień, zdając sobie sprawę i przypominając dorosłym, jak ważną powinna być dla każdego Polaka poprawność i dbałość o język ojczysty w mowie i piśmie.

 

zdjęcia i tekst: Lucyna Wojciechowska