Nakło nad Notecią: Uczniowie z Czwórki na Pałukach

14 września br. uczniowie klas: IV b, IV c oraz VIII d Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle nad Notecią wraz ze swoimi wychowawcami: p. Brygidą Majewską, p. Kamilą Troczyńską oraz p. Michałem Wiśniewskim udali się na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę. Wybór padł na Pałuki.
Pałuki to niewielka kraina na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Krajny. To region kulturowy o długiej historii, który od wieków czaruje swoim krajobrazem odbijającym się w tafli 130 jezior.
Poznawanie regionu rozpoczęliśmy od cmentarza w Wenecji. To tutaj pochowany jest Walenty Szwajcer – jeden z odkrywców osady w Biskupinie.
Potem przyszedł czas na „wielki świat małych kolejek” czyli pełen kolorów fragment nieistniejącego już świata.
Mowa oczywiście o Muzeum Kolei Wąskotorowej, gdzie można wszystkiego dotknąć, wejść do zgromadzonych parowozów i wagonów oraz zrobić zdjęcia.
Wenecja to również ruiny zamku, który wzniósł pod koniec XIV w. kasztelan nakielski Mikołaj Nałęcz, zwany Krwawym Diabłem Weneckim. Według legendy od wieków strzeże on ruin swojego zamku i ukrytych w nim skarbów. Drogę do Biskupina pokonaliśmy oczywiście kolejką wąskotorową. 12-kilometrowa trasa prowadzi ze Żnina przez Wenecję i Biskupin do Gąsawy. Kołysanie, stukot kół i wyjątkowa atmosfera sprawiają, że przejazd kolejką dostarczył niezapomnianych wrażeń zarówno uczniom, jak i nauczycielom.
Głównym punktem naszego wyjazdu był udział w atrakcjach XXVII Festynu Archeologicznego w Biskupinie. W tym roku dominowały tematy związane z Matką Naturą.
Ostatnim odwiedzonym przez nas miejscem była Gąsawa, która dzisiaj zachwyca tutejszym drewnianym kościołem pw. św. Mikołaja. Niepozorny z zewnątrz, wewnątrz urzeka barokowymi malowidłami, o których opowiadał miejscowy proboszcz ks. Piotr Gogolewski.
Wycieczkę zorganizował p. Michał Wiśniewski, a poprowadziła p. Jola Dymel – właścicielka toruńskiego biura podróży „Jolka Tours”. Opiekę nad uczniami sprawowała również p. Daria Kulińska.

zdjęcia i tekst – Michał Wiśniewski