Nakło nad Notecią: Uczniowie z Czwórki w adwentowym Wrocławiu. Relacja z drugiego dnia wycieczki

W dniach 13 – 15 grudnia br. trzydziestoosobowa grupa uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle nad Notecią odwiedziła Wrocław. Zwiedzanie drugiego, dosyć mroźnego dnia wycieczki rozpoczęliśmy od Ostrowa Tumskiego. To tutaj we wczesnym średniowieczu zaczęło się kształtować miasto. Wśród zabytków Ostrowa Tumskiego dominuje gotycka katedra św. Jana Chrzciciela. Wiosną 1945 roku, podczas walk o Festung Breslau, katedra została zniszczona. Jej odbudowa trwała wiele lat. Dzisiaj świątynia pełni funkcję „matki kościołów” Dolnego Śląska. We wnętrzu katedry znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych, zwany też Matki Bożej Sobieskich.
Obraz jest darem papieża Klemensa XI dla syna Jana III Sobieskiego Aleksandra jako podziękowanie za odsiecz wiedeńską. Po śmierci królewicza Aleksandra obraz trafił do brata Jakuba, panującego w Oławie, a następnie do hrabiego Michaela von Althan z Międzylesia, gdzie przez długi czas znajdował się w miejscowym kosciele. W 1951 roku decycją władz kościelnych został przeniesiony do katedry wrocławskiej. Św. Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Wrocławia 31 maja 1997 r. nadał wizerunkowi tytuł Mater Adorans – Matka Adorująca – i ozdobił go koroną.
Rok 2022 jest we Wrocławiu Rokiem Edyty Stein. W tym roku przypada 100. rocznica jej konwersji na katolicyzm oraz 80. śmierci w komorze gazowej Auschwitz – Birkenau. Z tej okazji odwiedziliśmy dom jej urodzenia, który obecnie jest siedzibą Towarzystwa jej imienia. Poznaliśmy burzliwy życiorys niemieckiej Żydówki, urodzonej w Breslau, filozofa, autorki licznych prac z filozofii i teologii, a także utworów literackich i poetyckich, poliglotki i tłumaczki z języków starożytnych (greckiego i łacińskiego) oraz nowożytnych (francuskiego i angielskiego), pedagoga (wykładowcy filozofii na uniwersytecie we Fryburgu Bryzgowijskim oraz antropologii w Niemieckim Instytucie Pedagogiki Naukowej, nauczycielki łaciny, historii, j. niemieckiego oraz geografii w  gimnazjum), społeczniczki i działaczki wczesnego ruchu feministycznego, w końcu siostry klauzurowego zakonu karmelitanek bosych, świętej Kościoła katolickiego i współpatronki Europy.
Po przerwie obiadowej w programie wycieczki znalazł się następny obowiązkowy punkt na planie Wrocławia – Muzeum Pana Tadeusza.
To najnowsza i najnowocześniejsza część Ossolineum, prezentująca zbiory Zakładu na bogatym tle historycznym i literackim. Nas najbardziej interesowało jednak arcydzieło Adama Mickiewicza. Uczestniczyliśmy w podróży, podczas której poznaliśmy kluczowe inspiracje, historię powstania, świat przedstawiony i recepcję mickiewiczowskiej epopei.
Koniec bardzo intensywnego dnia spędziliśmy w Hydropolis – nowoczesnym centrum wiedzy o wodzie. To tutaj mogliśmy się dowiedzieć m. in., ile litrów wody jest potrzebnych do wyprodukowania jednej pary rękawiczek.

 

Tekst i zdjęcia: Michał Wiśniewski