Nakło nad Notecią: „Z Babcią i z Dziadkiem jest słodko, wszędzie pachnie szarlotką”

Hasło to przyświecało babciom, dziadkom i wnukom podczas realizacji projektu pokoleniowego w Szkole Podstawowej nr 2 im. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią. Autorami projektu są wolontariusze Szkolnego Koła Caritas, którzy razem z opiekunem panią Kasią Dobosz i panią Beatą Witusińską realizują Ogólnopolski Projekt Caritas „Dobra jest więcej – szkolny wolontariat”. Głównymi celami projektu, jak podkreślały dzieci, miało być wzajemne zrozumienie i odbudowanie relacji z dziadkami, które niestety przez pandemię uległy osłabieniu. A przecież mimo różnicy wieku, świat dzieci i świat seniorów tak wiele łączy. Dlatego wolontariusze przez realizację zadań projektowych, postanowili to odkryć.

Spotkania trwają od początku roku szkolnego. Każde ze spotkań ma swoją tematykę i przynosi wiele radości.

HERBATKA U BABCI I DZIADKA to pierwsze spotkanie integracyjne przy herbatce i ciastku. Najpierw to dzieci pokazały babciom i dziadkom przez przygotowane przedstawienie właśnie o nich, ile dla nich znaczą, a potem  kochani dziadkowie opowiadali przy stole ile to wnukowie znaczą dla nich i jak są ważni.                                                                                                                                      Nie zabrakło wspólnych zabaw i  ćwiczeń podczas spotkania „SIADA, KUCA, STOI PROSTO – BABCIA I DZIADEK ĆWICZĄ Z EWĄ CHODAKOWSKĄ”. To dzięki pani Beacie prowadzącej spotkanie, nie zabrakło wspólnego masażu, przytulańców i czułości.                                   Radosną atmosferę wprowadził także pan Piotr Składanowski podczas spotkania listopadowego „JA TO WIEM I BABCIA Z DZIADKIEM TO WIE, ŻE JĘZYK ANGIELSKI NIE JEST TRUDNY, O NIE”. Wspólne zabawy i ćwiczenia w języku angielskim wcale nie przeszkodziły w komunikacji. Na koniec babcie i dziadkowie otrzymali złote medale Mistrzów Języka Angielskiego, własnoręcznie przygotowane przez wolontariuszy.                Dzieci chciały także pokazać dziadkom i babciom, że pragną by oni uczestniczyli z nimi w ważnych wydarzeniach. Z tego powodu przygotowali dla nich zaproszenia na wspólne przeżywanie Święta Odzyskania Niepodległości, uczestnicząc z seniorami we wspólnym wieczorze patriotycznym w szkole. „PRZEZ ŻOŁĄDEK DO SERDUSZKA WNUCZKI I WNUCZKA” to spotkanie grudniowe, na którym babcie uczyły pieczenia pierniczków i pięknego dekorowania ich. Natomiast przy wspólnym stole nie zabrakło wspomnień wigilijnych z okresu dzieciństwa babć i dziadków, wspólnego śpiewania kolęd i upominków przygotowanych przez dzieci. Przed nami jeszcze ostatnie, zaległe spotkanie tematyczne po feriach „TO NIE ŻARTY, TO NIE ŻARTY, BABCIA I DZIADEK OGRALI KOMPUTER W KARTY”. Pani Mirela Nowak wprowadzi babcie i dziadków w świat cyfrowy, a wszystko po to, by seniorzy przełamali strach przed światem wirtualnym, a praca z komputerem była dla nich pestką.

Te wspólne działania pokazały, że czas z dziadkami i babciami jest bardzo potrzebny, przynosi tylko same pozytywne efekty i daje każdemu wiele radości.

Pragniemy z całego serca podziękować naszym kochanym seniorom za odwagę i chęci uczestnictwa w naszym projekcie. Są to najwspanialsze lekcje życia dla wszystkich dzieci i radosny czas, który wspólnie przeżywamy. Dziękujemy nauczycielom naszej szkoły, panu Piotrowi i pani Mireli za chęć współpracy i pomoc w realizacji projektu. Dziękujemy wolontariuszom, za zaangażowanie i niesamowite pomysły oraz Dyrekcji naszej szkoły za możliwość realizacji projektu i wielką życzliwość.

Wszystkim Babciom i Dziadkom z okazji Ich Święta składamy w imieniu naszej społeczności szkolnej Szkoły Podstawowej nr 2 najserdeczniejsze życzenia, przede wszystkim zdrowia i wspaniałego czasu spędzanego z wnukami.

 

Katarzyna Dobosz i Beata Witusińska