Nowa zmiana żołnierzy USA

Marszałek Piotr Całbecki spotkał się dziś (11 listopada 2019 roku) w Urzędzie Marszałkowskiej z dowództwem 3. Batalionu 16. Pułku Artylerii Polowej Armii Stanów Zjednoczonych. To czwarty z kolei oddział żołnierzy stacjonujących w naszym regionie na w ramach polsko-amerykańskiej operacji Atlantic Resolve, która ma na celu wzmocnienie potencjału militarnego NATO na jego wschodniej flance. Amerykanie uczestniczą w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Toruniu. Od dziś obywatele polscy podróżują do USA bez wiz

Nowa amerykańska zmiana to 3. Batalion 16. Pułku Artylerii Polowej 1. Dywizji Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych „Rolling Thunder”. Tradycja formacji, na stałe stacjonującej w Fort Hood w Teksasie, sięga 1916 roku. Personel wojskowy, który właśnie do nas przybył w liczbie 350 osób (od lutego ponad 400), pozostanie w Toruniu do marca przyszłego roku. Żołnierze, tak jak ich poprzednicy, mieszkają na poligonie, w ogrzewanych (klimatyzowanych) namiotach. Dowódcą jednostki jest podpułkownik (lieutenant colonel) Derek Baird.

– Żołnierze USA nie tylko ćwiczą na toruńskim poligonie, ale też włączają się w życie naszej regionalnej społeczności, spotykają z młodzieżą, uczestniczą w ważnych dla nas uroczystościach patriotycznych. Serdecznie witamy – mówi marszałek Piotr Całbecki. W dzisiejszym spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim uczestniczył też radny województwa Jacek Gajewski.

Nasz region jest wyjątkowy, ponieważ poza stacjonującymi tutaj w ramach Atlantic Resolve kolejnymi oddziałami US Army, jest siedzibą licznych instytucji Sojuszu Północnoatlantyckiego. Bydgoszcz, zwana polską stolicą NATO, to miejsce, gdzie zlokalizowanych jest ich aż pięć: Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, Grupa Integracyjna Sił NATO, 3. Batalion Łączności NATO, a także natowskie Centrum Eksperckie Policji Wojskowych i Zespół Wsparcia Teleinformatycznego.

Podpułkownik Derek Baird uczestniczył w dzisiejszej ceremonii złożenia kwiatów pod pomnikiem Władysława Raczkiewicza, wojewody pomorskiego w latach 1936-1939 i prezydenta RP na uchodźstwie (1939-1947).

Departament Współpracy Międzynarodowej i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Na zdjęciach spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego z dowództwem nowej zmiany żołnierzy USA, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP