Pola była tylko jedna

Rozmowa z Dorotą Łańcucą z Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri, animatorką dorocznego lipnowskiego przeglądu filmowego „Pola i inni”

Jak to się stało, że Lipno, powiatowe miasto w środkowej Polsce, od wielu lat organizuje sobie co roku imponującą i interesującą imprezę kulturalną?

To wielka satysfakcja i radość, że organizowany przez nas Przegląd Twórczości Filmowej „Pola i inni” na trwałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych naszego regionu. Na pewno dziedzictwo Poli Negri, która urodziła się w Lipnie, jest naturalną mocą sprawczą. To także nasza obywatelska misja, ale dorzucę jeszcze twórcze inspiracje, wyrażanie emocji, jakieś impulsy do przekazania. Lipno ma ciekawą historię, z której wszyscy czerpiemy. Kiedy konstruujemy program festiwalowych wydarzeń i odkrywamy ciekawe ślady ludzi czy sytuacji z przeszłości, idziemy tym tropem.

Rok Poli Negri, fot. z arch. Doroty Łańcuckiej

Nasz przegląd na pewno nie jest sztucznie wykreowaną imprezą, tylko z czegoś wynika. W 2005 roku odsłoniliśmy tablicę pamięci Poli Negri, otworzyliśmy [poświęconą] jej izbę pamięci, wydaliśmy pierwszą publikację. Obecni wtedy goście – m.in. Bogusław Kaczyński  i Wiesława Czapińska – doskonale wiedzieli, że to dopiero początek. „Zróbcie tutaj festiwal” – głośno namawiała Wiesia, biografka Poli Negri. Wyjątkowym atutem Lipna jest stare kino Nawojka, którego atmosfera sprzyja niekonwencjonalnej formule festiwalu. W Lipnie od lat działa Dyskusyjny Klub Filmowy, Miejskie Centrum Kulturalne z powodzeniem realizuje edukację filmową dla szkół. Poza tym żyjemy tu i teraz, reagujemy na otaczającą nas rzeczywistość w różny sposób, także poprzez sztukę. Skoro są ludzie, którzy czekają na naszą ofertę, wszystko co robimy, ma dla nas sens. Pochodząca z małego miasteczka Pola Negri, którą podziwiał cały świat, pokazała, że można mieć pasje i marzenia, które poparte wiarą i pracą muszą się zmaterializować. Taka Pola była tylko jedna i taki też jest nasz festiwal.

Jaki jest festiwal tegoroczny? Na co przygotowują się państwo szczególnie?

Ideą naszego festiwalu jest nagradzanie tych polskich artystów, którzy tak jak Pola Negri osiągają sukcesy zawodowe za granicą, promując w ten sposób nasz kraj.  Podczas tegorocznej edycji statuetkę Politki otrzyma Marek Probosz, aktor, reżyser i wykładowca na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Z okazji Roku Poli Negri w przeddzień festiwalu mogliśmy obejrzeć światową prapremierę sztuki „Powrót Norwida” z Markiem Proboszem w roli głównej. Na fortepianie zagrała Anna von Urbans. Publiczność Nowego Jorku musi zaczekać [na tę prmierę] do listopada. W pierwszym dniu festiwalu obejrzymy film z Polą Negri „Drut kolczasty” z 1927 roku, do którego podkład muzyczny przygotował nasz ukochany taper Tomasz Walczak. Wieczorem zapraszamy na „Kocham kino”, film z ważnym przesłaniem i doborową obsadą, którego projekcja w Lipnie nabiera szczególnego znaczenia. W sobotę widzimy się na pokazie filmu „Po miłość/Pour L’Amour” Andrzeja Mańkowskiego, który kilka dni temu zdobył nagrodę główną w kategorii The Best Feature Narrative na Greenpoint Film Festival  w Nowym Jorku. Będzie okazja do rozmowy z reżyserem. Wiele osób intryguje obraz „Niech cię odleci mara”. Jeśli nawet ktoś już kiedyś oglądał ten film, warto obejrzeć go jeszcze raz, w innej czasoprzestrzeni i z udziałem grającego główną rolę Marka Probosza. Z Teksasu przyleciał do nas Mariusz Kotowski, reżyser i autor książek o Poli Negri. Mariusz jest laureatem Politki 2011, odsłoni w piątek swoją tablicę na Bulwarach Poli Negri. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć jego film dokumentalny produkcji amerykańskiej z 2005 roku „ Pola Negri. Życie jest snem w kinie”.

Stare kino Nawojka w Lipnie, fot. z arch. Doroty Łańcuckiej

Dla młodzieży tradycyjnie odbędą się warsztaty teatralne, które w tym roku poprowadzi Rafał Fudalej oraz casting Marka Probosza „Pola Negri potrzebna od zaraz”. Wręczymy nagrody w konkursie wiedzy o życiu i karierze Poli Negri, a także za podejmowanie działań promujących lipnowską gwiazdę kina. Wśród akcentów muzycznych w koncercie „Historia z happy endem” usłyszymy Natalię Lesz, a w recitalu „Stacja retro” Kamila Mroza. Na gali otwarcia zaśpiewają uczennice Publicznej Szkoły Muzycznej w Lipnie. W panelu „Za co kochamy Polę N.” udział wezmą m.in. Małgorzata Sadowska, aktorka pochodząca z Lipna, oraz Irena Karel, laureatka Politki 2021.

Pola Negri była nie tylko wszechstronnie utalentowaną aktorką, ale również doskonale wysportowaną kobietą. Dlatego jednym z punktów programu jest Turniej o Puchar Poli Negri w tenisie ziemnym, który otworzy Tomasz Tomaszewski, syn Bohdana [legendarnego dziennikarza i komentatora sportowego, tenisisty]. Historia zatoczy koło, ponieważ będzie to taka sentymentalna podróż pana Tomasza śladami ojca, który rozegrał przed laty tenisowy pojedynek na kortach w naszym parku. Turniej organizuje Lipnowski Klub Tenisowy. Programowe szczegóły znajdą Państwo na www.polanegri.org.pl

Rok Poli Negri, fot. z arch. Doroty Łańcuckiej

Pola Negri – wielka legenda kina, jedyna polska aktorka, która na trwałe zapisała się w światowej historii X Muzy. Jak jeszcze może zdyskontować tę postać miasto jej urodzenia? Co przyniósł wam regionalny Rok Poli Negri?

Pola Negri była wybitną aktorką o międzynarodowym statusie gwiazdy. Miała wpływ na rozwój światowego kina, a jej energia i charyzma promieniują nadal i są naszą siłą. Pola Negri jest dla nas wielkim skarbem, dumą i zobowiązaniem. Kształtuje w jakimś stopniu lokalną tożsamość, motywuje, ułatwia kontakty i relacje społeczne. Jest marką i niesamowitą promocją naszego miasta i województwa. Na pewno możemy więcej i lepiej, ale trzeba pamiętać, że pracujemy społecznie, wykorzystując każdą wolną chwilę, zaniedbując często sprawy rodzinne. Aby mówić o imponującym programie festiwalu, trzeba się maksymalnie zaangażować, zorganizować, współpracować.

Ale festiwal to nie wszystko. W Roku Poli Negri we współpracy z Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku odwiedziliśmy wiele miejsc w regionie z prelekcją „Pola Negri i jej plan na życie”. Zbiory naszej izby pamięci były wystawiane w Toruniu, Włocławku i Brześciu Kujawskim, pięknie wyeksponowane przez Książnicę Kopernikańską. Pierwszą z wystaw otworzył 7 lutego 2022 roku marszałek Piotr Całbecki. Wystąpiliśmy w wielu audycjach radiowych i telewizyjnych. Publikowaliśmy artykuły, udzielaliśmy wywiadów. Rok jeszcze się nie skończył, a my mamy jeszcze trochę planów z tym związanych.

Inauguracja Roku Poli Negri, Urząd Marszałkowski w Toruniu, 7 lutego 2022, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Podczas  spotkań z dziećmi i młodzieżą, które sobie bardzo cenimy, zwracamy uwagę na indywidualizację nauczania, wspieranie pasji, talentów i zainteresowań. To ważne dla rozwoju (..) [młodych ludzi i ich późniejszych] jak najlepszych wyborów zawodowych. Widzimy, że przykład Poli Negri jest dla nich bardzo ważny i daje do myślenia.

Dziękujemy wszystkim podmiotom i instytucjom wspierającym działania naszego stowarzyszenia – samorządowi województwa, Urzędowi Miejskiemu w Lipnie, Miejskiemu Centrum Kulturalnemu w Lipnie i lipnowskiemu Starostwu Powiatowemu, sponsorom i wszystkim ludziom dobrej woli.

A w ten weekend wszystkie drogi prowadzą do Lipna! Zapraszamy.