Polska na szóstkę – konferencja Polski 2050 Szymona Hołowni w Toruniu i Inowrocławiu

Przedstawiciele Polski 2050 Szymona Hołowni z regionu przedstawili postulaty programu „Polska na szóstkę”. We wtorek, 11 kwietnia 2023 roku, przeprowadzone zostały konferencje prasowe w Toruniu i Inowrocławiu.

W Toruniu  założenia programu „Polska na szóstkę” przedstawili; Marcin Skonieczka i Kacper Wieczorkowski .

W Inowrocławiu o pierwszych trzech założeniach programu opowiedzieli; Sławomir Drelich, Jakub Andrzej Luber oraz Marcel Kijewski.

Pierwsze trzy postulaty „Polski na szóstkę” to pociąg na szóstkę, zdrowie na szóstkę i szkoła na szóstkę.

Konferencję w Toruniu rozpoczął Marcin Skonieczka, sekretarz regionu kujawsko-pomorskiego partii Polska 2050 Szymona Hołowni. Mówił, że Polki i Polacy źle oceniają funkcjonowanie państwa, wystawiając mu co najwyżej szkolną „trójkę”. Przekonywał, że narzekają między innymi na długie oczekiwanie na wizytę u specjalisty, na szkołę, która nie przystaje do wyzwań współczesnego świata, czy też na słabej jakości usługi publiczne.

„Z jednej strony narzekamy, a z drugiej strony przyzwyczailiśmy się już do tego i w sumie od państwa niewiele wymagamy. Ponadto większość polityków teraz ma taką tendencję, że traktuje państwo jak bankomat-wpłatomat i rozdaje pieniądze w coraz szybszym tempie. Niestety coraz częściej te pieniądze pochodzą z kredytów. Po to, żeby dziś żyło się trochę lepiej, wydajemy pieniądze i zaciągamy zobowiązania, które trzeba będzie spłacić. My mówimy, że państwo powinno być odpowiedzialne, że politycy powinni być odpowiedzialni” – mówił Marcin Skonieczka.

Następnie przedstawiciele partii Polska 2050 Szymona Hołowni omówili konkretne propozycje „Polski na 6-tkę”, które obejmują szkołę na szóstkę, zdrowie na szóstkę i pociąg na szóstkę.

Pierwszy postulat dotyczył płynnej znajomość języka angielskiego po szkole podstawowej, na poziomie B1. Skonieczka zwrócił uwagę, że w teście ósmoklasisty z języka angielskiego, uczniowie z kujawsko-pomorskiego mają gorsze wyniki od średniej krajowej. Z przytoczonych przez niego danych wynikało, że w największych miastach takich jak Toruń i Bydgoszcz, najsłabsze wynik osiąga od 16 do 19% dzieci, natomiast w niektórych powiatach ziemskich, w najsłabszej grupie wyników jest aż 40% dzieci! Polska 2050 Szymona Hołowni chce to zmienić, tak aby w każdej szkole język angielski był priorytetem, a po ukończeniu szkoły podstawowej wszystkie dzieci płynnie porozumiewały się w tym języku.

Drugi postulat dotyczył zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. „W zeszłym roku było w Polsce dwa tysiące prób samobójczych dzieci i młodzieży. Młodzi ludzie mówią, że nie chcą żyć w tym świecie, który my im stworzyliśmy. Bardzo często nie mają wsparcia i my musimy, to wsparcie im zapewnić” – mówił Skonieczka. Rozwiązaniem tego problemu ma być wizyta w publicznej poradni najpóźniej w ciągu miesiąca. Jeżeli nie będzie to możliwe, to państwo zrefunduje koszt wizyty prywatnej u psychiatry.

W swoim wystąpieniu Kacper Wieczorkowski, przedstawiciel Pokolenia 2050 opowiedział o swoich problemach związanych z podróżowaniem koleją.

„Wszyscy z nas doskonale wiemy, jakie problemy może przysporzyć spóźnienie pociągu. Przez to często spóźniamy się na ważne spotkania, do miejsca pracy, czy na wizytę do lekarza. Z tego powodu, postulujemy, aby w przypadku opóźnienia powyżej 30 minut pasażer mógł domagać się zwrotu kosztu dojazdu – mówił Kacper Wieczorkowski.

Poinformował, że takie rozwiązanie od dawna funkcjonuje w innych krajach Europy i cieszy się uznaniem pasażerów. Przykładem może być Wielka Brytania, gdzie zwrot kosztów biletu w przypadku spóźnienia się pociągu jest standardem.

Na zakończenie Marcin Skonieczka przekonywał, że Polska to kraj, w którym żyją bardzo kreatywni i ambitni ludzie, którzy wspólnie są w stanie stworzyć bardzo dobrze funkcjonujące państwo.

Podczas konferencji w Inowrocławiu o pierwszych trzech postulatach „Polski na szóstkę” opowiedział Sławomir Drelich, lider polityczny Polski 2050 Szymona Hołowni miasta Inowrocław oraz powiatu inowrocławskiego.

Jakub Andrzej Luber, koordynator regionalny Pokolenia 2050, rozwinął punkt dotyczący komunikacji zbiorowej, zatytułowany „pociąg na szóstkę”.

„Nasz postulat brzmi – pociąg spóźnił się pół godziny – nie płacisz! (…) Chcemy, żeby pociągi pędziły tak, jak Noteć Inowrocław pędzi na szczyt drugiej ligi” – mówił Jakub Andrzej Luber.

Marcel Kijewski, członek Pokolenia 2050, przybliżył założenia programu „zdrowie na szóstkę”. W swojej wypowiedzi zaakcentował postulat Polski 2050, zakładający „dostęp do lekarza psychiatry w miesiąc”.

„W Polsce mamy wielką ilość zaniedbań w zakresie psychiatrii dziecięcej. W wielu przypadkach dzieci czekają miesiącami na wizytę u psychiatry, co z pewnością negatywnie wpływa na ich zdrowie psychiczne i powoduje ogromne cierpienie – dlatego jako Polska 2050 Szymona Hołowni przedstawiamy postulat polegający na refundacji kosztów prywatnej wizyty dla dziecka, jeżeli przybliżony czas oczekiwania na wizytę w poradni publicznej wyniesie ponad miesiąc” – mówił Marcel Kijewski.

Kolejny punkt programu, którym jest „szkoła na szóstkę” rozwinął podczas swojej wypowiedzi Sławomir Drelich.

„Chcemy, żeby młode pokolenie skutecznie funkcjonowało w dzisiejszym świecie, a do tego biegłe posługiwanie się językiem angielskim jest konieczne. To jednak wymaga zmiany filozofii uczenia języka obcego, przestawienia tej edukacji na poziom bardziej praktyczny niż dotychczas”- mówił Sławomir Drelich.

⏺ Transmisja wideo z konferencji w Toruniu:

 https://fb.watch/jRkomi4NqM/

⏺ Transmisja wideo z konferencji w Inowrocławiu:

https://fb.watch/jRkvlnWv8n/

 

Marika Miechowicz – Biuro Polska 2050 w Bydgoszczy