Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Podczas dzisiejszych obrad Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST) zajmowała się m. in. realizacją narodowego programu szczepień przeciwko Covid-19. W debacie pojawiły się kwestie związane z ustanowieniem zarządów komisarycznych w Szpitalu Południowym w Warszawie i szpitalu specjalistycznym w Radomiu oraz rozporządzeniem dotyczącym gospodarki przestrzennej w rejonie lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Na 12 kwietnia zapowiedziano posiedzenie poświęcone Krajowemu Planowi Odbudowy.

KWRiST zdecydowała, że opinię w sprawie projektu ustawy Prawo komunikacji elektronicznej podejmie ostatecznie dedykowany zespół problemowy komisji. Nowe Prawo komunikacji elektronicznej ma kompleksowo regulować m.in. kwestie świadczenia usług komunikacji elektronicznej, regulowania rynków komunikacji elektronicznej, zapewniania dostępu, warunki gospodarowania częstotliwościami, a także prawa i obowiązki użytkowników, zasady przetwarzania danych telekomunikacyjnych i ochrony tajemnicy komunikacji elektronicznej. Zasadniczym celem proponowanej przez rząd regulacji jest wdrożenie w naszym kraju dyrektywy europejskiej ustanawiającej Europejski kodeks łączności elektronicznej (EKŁE). EKŁE zawiera pakiet przepisów kompleksowo regulujących sektor łączności elektronicznej w Unii Europejskiej.

Przeciw Covid-19 zaszczepiono już w naszym kraju (dane z 30 marca) 6 milionów osób, najwięcej w Mazowieckiem (12 tys.); w Kujawsko-Pomorskiem zaszczepiły się już 3 703 osoby). Premier Mateusz Morawiecki poinformował wczoraj, że do końca II kwartału szczepionkę przyjmie 20 milionów Polaków, a do końca sierpnia mają zostać zaszczepieni wszyscy chętni. Program szczepień ma obecnie przyspieszyć, szczepionkę będzie można przyjąć nie tylko w placówkach medycznych, ale także w zakładach pracy, punktach zorganizowanych przez samorządy lokalne, punktach drive thru i aptekach. Do personelu wykonującego szczepienia dołączą wkrótce diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci i studenci ostatniego roku studiów medycznych. Trwają zorganizowane dla nich kursy.

Kwestii szczepień poświęcone będzie także piątkowe spotkanie zespołu merytorycznego KWRiST.

W posiedzeniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który przez ostatnie pół roku jako przedstawiciel strony samorządowej współprzewodniczył KWRiST. Po nim funkcję tę przejmuje obecnie marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Komisja Wspólna, organ pomocniczy Rady Ministrów, jest podstawową platformą wypracowywania wspólnych rządowo-samorządowych stanowisk w najważniejszych sprawach dotyczących funkcjonowania samorządu terytorialnego w naszym kraju, w tym tych wynikających z przynależności Polski do Unii Europejskiej. Pracuje w 12 zespołach problemowych i trzech grupach roboczych. W skład komisji wchodzą 24 osoby, 12 reprezentuje stronę rządową (minister spraw wewnętrznych i administracji oraz 11 członków wskazanych przez premiera), 12 stronę samorządową. Strona samorządowa to przedstawiciele 6 ogólnopolskich organizacji samorządu terytorialnego – Unii Metropolii Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich i Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej. Drugim współprzewodniczącym KWRiST jest reprezentujący stronę rządową minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcia: Posiedzenie KWRiST 31.03.21, fot. Szymon Zdzieblo/tarantoga.pl dla UMWKP