Potulice: Resocjalizacja w świątecznym wydaniu

W ramach prowadzonych oddziaływań resocjalizacyjnych funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Potulicach zaangażowali osadzonych w świąteczne pomaganie i stworzyli przestrzeń do aktywności na rzecz drugiego człowieka.

Pomaganie, a resocjalizacja

Nie wystarczy mówić o pomaganiu, aby wzbudzać wolę do takiej działalności i rozbudzać empatyczne spojrzenie na drugiego człowieka. Najlepszym sposobem jest włączenie się w realne, namacalne działania, którym w tym przypadku okazało się zbieranie środków finansowych na prezenty oraz słodkości dla dzieci przebywających w Domu Dziecka w Trzemiętowie. To już można powiedzieć „potulicka tradycja”. Właśnie w takie działania funkcjonariusze Zakładu Karnego w Potulicach włączyli skazanych w ramach prowadzonych oddziaływań resocjalizacyjnych.  Każdy zatem mógł dołożyć małą cegiełkę do pokolorowania świąt dzieciom.

Miły gest dla tych starszych

Także w tym roku funkcjonariusze Zakładu Karnego w Potulicach postanowili obdarować upominkami Seniorów z Domu Dziennego Pobytu Senior + w Nakle n/ Notecią. W placówce tej przebywają kuracjusze w wieku 60+. Jest to miejsce, w którym osoby te mogą się spotkać, wzajemnie zjeść posiłek, skorzystać z zajęć terapeutycznych, opieki oraz rehabilitacji. Nie raz już informowaliśmy, iż w ramach prowadzonych oddziaływań resocjalizacyjnych osadzeni mogą podnosić swoje kwalifikacje zawodowe… i w tym roku nauczyciele zawodu o profilu cukiernik, kucharz i piekarz nadzorowali powstanie piernikowych choinek. Wyglądały pięknie, opruszone lukrowym śniegiem trafiły w ręce seniorów! Ponadto terapeuci i ich podopieczni z oddziału terapeutycznego dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi oraz upośledzonych umysłowo w ramach terapii zajęciowej oraz arteterapii przygotowali świąteczne świece, które z powodzeniem mogą udekorować wigilijny stół. W czasie takich zajęć skazani mają możliwość wykonania czegoś pożytecznego, dzięki czemu wzrasta w nich poczucie własnej wartości. Praca uczy bowiem szacunku, empatii i samopoznania.

Cel jest jeden

Metod pomagania jest wiele, ale CEL jest JEDEN – wywołać odrobinę uśmiechu na twarzy drugiego człowieka w świąteczny czas, który nie zawsze jest kolorowy. Włączanie realnych działań pomocowych w proces resocjalizacji jest jej nieodzownym elementem mającym na celu naukę prospołecznych postaw, wzbudzanie empatii i uwrażliwianie na potrzeby innych osób. Bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi to cenne doświadczenie, które kształtuje charakter i wzbogaca nas wewnętrznie. To najlepsza nauka człowieczeństwa. Kontakt z człowiekiem potrzebującym pomocy pozwala nabrać dystansu do wielu spraw, zobaczyć co tak naprawdę jest ważne, zobaczyć w człowieku człowieka. Może przyczynić do osobistej rekonstrukcji hierarchii wartości, a także wyzwolić ogromne pokłady pozytywnej energii.

 

Tekst/grafiki: ppor. Justyna Sejdowska-Szrajber