Obecna sytuacja epidemiologiczna spowodowała konieczność podejmowania nowych działań dostosowanych do zasad reżimu sanitarnego. Co wspólnego ma Zakład Karny w Potulicach z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu? Czy studenci tej uczelni mogą skorzystać z wiedzy i doświadczenia potulickich funkcjonariuszy w dobie pandemii? Jak wyglądają praktyki studenckie z koronawirusem w tle?
Reżim = ograniczenia
Wprowadzone ograniczenia związane ze stanem pandemii w różnych obszarach życia spowodowało, że organizacja praktyk zawodowych na studiach stała się utrudniona lub wręcz niemożliwa do realizacji. Pojawiła się jednak możliwość wykorzystania alternatywnych form ich realizacji pozwalająca na uzyskanie przez studentów zakładanych efektów uczenia się. Choć obecna sytuacja okraszona zmaganiami z panującą pandemią jest trudna, wyzwala ogromne pokłady kreatywności, które w różnym stopniu mogą rekompensować doświadczane trudności. Potrzeba rozwoju może zostać zaspokojona w nowej, alternatywnej formie.
Porozumienie
W październiku 2020 roku zawarto porozumienie w sprawie prowadzenia studenckich praktyk zawodowych pomiędzy Zakładem Karnym w Potulicach, reprezentowanym przez dyrektora jednostki kpt. Dariusza Witkowskiego, a Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, reprezentowanym przez dr. hab. Radosława Sojaka, prof. UMK. Realizowane praktyki skierowane są do studentów pedagogiki o specjalności sądowniczo-penitencjarnej w Instytucie Nauk Pedagogicznych Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK w Toruniu.
Do tej pory brama potulickiego więzienia była szeroko otwarta dla studentów i uczniów, zwłaszcza szkół i klas mundurowych, którzy z ciekawością przemierzali teren jednostki penitencjarnej, uzyskiwali odpowiedzi na nurtujące pytania oraz oglądali pokazy wykorzystywania wybranych środki przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej i technik transportowych, obrony, ataku i obezwładnienia czy zakładania kajdanek. Dotychczas mogli oni osobiście zobaczyć jak funkcjonuje zakład karny i wygląda codzienna służba oraz specyfika pracy funkcjonariusza Służby Więziennej.
„Obecnie z uwagi na trwający stan epidemii studenci nie mają możliwości osobiście uczestniczyć w realizacji obowiązków przez funkcjonariuszy i pracowników naszej jednostki penitencjarnej, jednak wychodząc naprzeciw potrzebom kształcenia kadra podjęła się zrealizowania praktyki zawodowej w systemie zdalnym, za pomocą nowoczesnej platformy edukacyjnej. Studenci podczas praktyki zawodowej – zdalnej dowiedzą się jak na co dzień wygląda praca więzienników.” – mówi opiekun praktyk ppor. Izabella Mróz-Konwińska, starszy psycholog działu penitencjarnego.
Dzielenie się doświadczeniem
Doświadczeni funkcjonariusze i pracownicy potulickiej jednostki penitencjarnej podzielą się wiedzą i wskazówkami oraz zdradzą tajniki ważnych zadań wykonywanych na rzecz bezpieczeństwa państwa.
„Studenci będą mogli zapoznać się z zadaniami jednostki penitencjarnej, a także aktywnie uczestniczyć w dyskusjach oraz stawić czoła wyzwaniom zadań praktycznych. Jesteśmy formacją otwartą na kontakt ze społeczeństwem, a trwający trudny czas jeszcze bardziej motywuje nas do poszukiwania kreatywnych możliwości rozwiązań” – dodaje ppor. Izabella Mróz-Konwińska
Kolejne etapy
Pierwsze dwa spotkania już za nami. Cykl spotkań z kadrą potulickiej jednostki zapoczątkował kierownik działu ochrony kpt. Wojciech Rewoliński, omawiając podstawy zagadnień bezpieczeństwa, najważniejszego ogniwa całego systemu funkcjonowania jednostki penitencjarnej. Kolejne spotkanie poprowadził wychowawca z wieloletnim doświadczeniem w dziale ewidencji, st. chor. Michał Skowron, który omówił zagadnienia ewidencyjno-penitencjarne związane z przyjęciem osadzonego do zakładu karnego/aresztu śledczego oraz poruszył kwestie zwolnienia osadzonych z jednostek organizacyjnych.
Na kolejnym spotkaniu z ppor. Anną Zielińską studenci zapoznają się z zadaniami psychologa penitencjarnego i profilaktyką presuicydalną. W dalszej części realizowanej praktyki zawodowej – zdalnej przed studentami spotkania z przedstawicielami działów: penitencjarnego, kwatermistrzowskiego, finansowego, kadr, ewidencji oraz z przedstawicielami oddziału terapeutycznego dla skazanych uzależnionych od alkoholu oraz oddziału terapeutycznego dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo. Studenci UMK w Toruniu zapoznają się także z programem Praca dla Więźniów, w ramach którego na terenie potulickiej jednostki funkcjonuje hala produkcyjna oraz z funkcjonowaniem Centrum Kształcenia Ustawicznego, gdzie naukę pobierają więźniowie. Zaprezentujemy także realizowane programy resocjalizacji, a także inne twórcze metody pracy penitencjarnej, w tym akcje charytatywne i pomocowe, w jakie funkcjonariusze naszej jednostki systematycznie włączają skazanych pozwalając im zmierzyć się z tym co ludzkie, dając możliwość poczucia się potrzebnym, dotknięcia istoty człowieczeństwa, doświadczenia empatii oraz osobistego zadośćuczynienia społeczeństwu za wyrządzone krzywdy.
Zakończenie realizowanych praktyk w trybie zdalnym zaplanowano na styczeń 2021 roku.
tekst: ppor. Justyna Sejdowska
zdjęcia/grafika: ppor. Justyna Sejdowska, st.szer. Patryk Brodziński