Przyjmowanie osadzonych do jednostek penitencjarnych
W dziale ewidencji rejestrowana jest dokumentacja oczekująca na wykonanie, która stanowi podstawę osadzenia skazanego w jednostce penitencjarnej. Przyjmowane są osoby zgłaszające się do odbycia kary lub doprowadzane przez funkcjonariuszy Policji bądź innych służb, a także osadzeni, którzy zostali przetransportowani z innych jednostek penitencjarnych.
Obliczenia kary
Praca funkcjonariuszy działu ewidencji rozpoczyna się wraz z przekroczeniem przez osadzonego bramy zakładu karnego lub aresztu śledczego. To oni weryfikują dokumenty niezbędne do jego przyjęcia, sprawdzają tożsamość. Następnie sporządzane jest obliczenie kary – istotny element, wskazujący przewidywany czasookres pobytu osadzonego w warunkach izolacji. Tutaj niezbędna jest precyzja, zarówno co do daty, godziny i minuty końca kary.
Czynności procesowe
Ponadto funkcjonariusze działu ewidencji odpowiadają za udział osadzonych w czynnościach procesowych, wydawanie korespondencji urzędowej, prowadzenie akt ewidencyjnych, zakładanie karty identyfikacyjnej, wszelkie czynności podejmowane wobec tymczasowo aresztowanych oraz wiele innych zadań, które wymagają stałego pogłębiania wiedzy w zakresie obowiązujących przepisów.
Koniec kary pozbawienia wolności
Ostateczne rozliczenie osadzonego, który jest zwalniany z jednostki penitencjarnej następuje także w dziale ewidencji. Zatem osoba, która trafia do aresztu śledczego lub zakładu karnego zawsze na początku i na końcu swojego pobytu w warunkach izolacji więziennej spotka funkcjonariusza tego działu.
To jedynie niewielki skrót głównych obszarów działań funkcjonariuszy ewidencji, których cechuje skrupulatność, precyzja, odpowiedzialność, zdyscyplinowanie oraz zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków służbowych.
Obecnie w potulickim dziale ewidencji zatrudnionych jest 10 funkcjonariuszy oraz 1 pracownik cywilny.
Wszystkim ewidencjonistom życzymy satysfakcji z pełnienia służby!!
tekst: chor. Ewelina Kwaśniewska
zdjecia: chor. Justyna Sejdowska