Powiat Nakielski: Działania ukierunkowane na bezpieczeństwo pieszych

Policjanci nakielskiego referatu ruchu drogowego prowadzili w miniony piątek działania pn. „Bezpieczny pieszy”. Mundurowi zwracali uwagę na to, jak kierowcy zachowują się wobec pieszych i jak do przepisów stosują się niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.

W miniony piątek (27.01.23) na powiatowych trasach policjanci nakielskiej „drogówki” prowadzili działania ukierunkowane na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi bacznie obserwowali zachowanie zarówno kierowców, jak i pieszych.
W przypadku kierujących, szczególną uwagę zwracano na te wykroczenia, które najbardziej zagrażają bezpieczeństwu pieszych, tj. wyprzedzanie na przejściach lub bezpośrednio przed nimi, nieustąpienie pierwszeństwa na przejściach, nadmierna prędkość w miejscach wyznaczonych do przechodzenia przez jezdnię.
Obowiązujące przepisy prawa o ruchu drogowym wymagają także od pieszych odpowiedniego zachowania i ono także było sprawdzane podczas piątkowych działań przez mundurowych. Weryfikowano, czy piesi zgodnie z przepisami przechodzą w miejscach do tego wyznaczonych i czy ich zachowanie w rejonach przejść jest zgodne z przepisami. Co bardzo ważne, a o czym wielu pieszych nie pamięta, zabrania się im wchodzenia bezpośrednio przed jadący pojazd, również na przejściu dla pieszych.
Podczas piątkowych działań mundurowi ujawnili łącznie 52 wykroczenia, w tym 22 mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Sprawcami części z nich byli niestety sami piesi. Ci, którzy złamali przepisy ponieśli konsekwencje przewidziane prawem. 38 osób ukarano mandatami, 13 pouczono, a jedną sprawę rozstrzygnie sąd.

 

kom. Justyna Andrzejewska – Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią