Pożegnanie Henryka Adamczyka

W ubiegłym tygodniu, w czwartek 25 marca 2021 r. na cmentarzu w Nakle pożegnaliśmy śp. Henryka Adamczyka. Zmarł w wieku 77 lat. Był człowiekiem wielu pasji, dobrym organizatorem, aktywnym uczestnikiem niezliczonych przedsięwzięć. Z troską, zabiegając o wspólne dobro, formułował odważne, często bezkompromisowe opinie i komentarze sygnując je zawsze swoim imieniem i nazwiskiem.

Miałem okazję osobiście doświadczyć aktywności Henryka Adamczyka. Pamiętam jego zaangażowanie, pomoc i niezwykłe zdolności organizacyjne, gdy wspólnie w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku przygotowywaliśmy na placu cukrowskim w Paterku zawody motoryzacyjne, gdy przewodniczył pracom związanym z organizacją Zjazdu Absolwentów „Jedynki” w 2010 r. (dzisiaj w budynku nieistniejącej już Szkoły Podstawowej nr 1 w Nakle funkcjonuje Starostwo Powiatowe w Nakle). To Pan Henryk w 2015 r. wygrał powiatowy konkurs na nazwę zakupionego przez samorząd statku „Zgłowięda”. Zaproponował dla niego nazwę „Jadwiga Bolesławówna” nawiązując bezpośrednio do sztandarowej jednostki Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Nakle „Władysława Łokietka”.

Po uroczystości pogrzebowej przekazałem Małżonce śp. Henryka Adamczyka książkę wydaną przez powiat nakielski „Nakło i Noteć. Dzieje i losy” autorstwa Henryka i Michała Trybuszewskich, ze stosownym wpisem memoratywnym. Żegnany w czwartek Pan Henryk był bardzo związany emocjonalnie z dzielnicą Nakła, Majdynami,  skrupulatnie i wnikliwie  opisanymi w tej publikacji.

Tomasz Miłowski – wicestarosta nakielski