Pracownicy Muzeum Ziemi Krajeńskiej w szkole podstawowej w m. Panigródz

Jak zapewne wielu z was wie od wielu lat pracownicy Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią prowadzą różne zajęcia dla grup szkolnych i przedszkolnych. W razie potrzeby dojeżdżają z lekcjami na miejsce. Zazwyczaj zapraszają ich szkoły z terenu gminy Nakło nad Notecią, ale raz na jakiś czas zdarza się im odwiedzać również miejscowości położone dalej. We wtorek 21 listopada 2023 roku udali się do Szkoły Podstawowej w Panigrodzu. Na miejscu przeprowadzili warsztaty oraz zaprezentowali lekcję muzealną „Poznaj Krajnę”.
Panigródz jest niewielką wioską w gminie Gołańcz, w powiecie wągrowieckim, w województwie wielkopolskim. W 1233 roku osada zyskała prawa miejskie, ale je już w 1283 roku je utraciła. W okresie międzywojennym w okolicy Panigrodza znajdował się jeden z poligonów Wojska Polskiego. Na przełomie lipca i sierpnia 1939 r. ćwiczyły tu pododdziały 10 pułku piechoty ze skierniewickiej 26 Dywizji Piechoty, stacjonującego w Łowiczu.
W centrum wsi znajduje się kościół świętego Jana Chrzciciela, wzniesiony w 1830 roku, a następnie rozbudowany w 1913 r. Jest to trójnawowa świątynia, wybudowana z cegły. We wnętrzu znajduje się polichromia wykonana przez Władysława Drapiewskiego w 1948 roku oraz ołtarz główny w stylu neorenesansowym z 1870 roku. Obok kościółka znajduje się plebania, budynek szkolny oraz kilka interesujących ceglanych domów.
Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią