Profilaktyka, diagnostyka, szybka terapia – nie tylko w Dniu Walki z Rakiem

W sobotę obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem, dzień, w którym możemy wyrazić symbolicznie solidarność z chorymi i pomyśleć, na własny użytek, o profilaktyce onkologicznej. To także moment refleksji nad stanem polskiej onkologii.

Ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową żyje obecnie w Polsce 400 tys. osób. Co roku, mimo coraz lepszej terapii, z powodu nowotworu umiera 10 tys. osób, a kolejne tysiące pacjentów dowiadują się o swojej chorobie. Nowotwory są drugą, po chorobach układu krążenia, przyczyną zgonów w naszym kraju i w naszym regionie. W Kujawsko-Pomorskiem z tego powodu odchodzi co roku mniej więcej 6 tysięcy kobiet i mężczyzn.

Uznaje się, że wzrost liczby rozpoznawanych nowotworów to m.in. skutek starzenia się populacji.

– W onkologii bardzo ważne są profilaktyka i wczesne wykrywanie zmian. Dlatego zachęcam do zdrowego trybu życia, do poddawania się badaniom i nielekceważenia pierwszych niepokojących objawów, jeśli te się pojawią – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W naszym regionie mamy do dyspozycji najlepszy w Polsce szpital onkologiczny, regionalne Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Od lat jest najlepszą w kraju, wiodącą placówką w dziedzinie leczenia nowotworów, od dawna sytuuje się też na szczycie rankingów wszystkich lecznic w Polsce. Stale się modernizuje, m. in. dzięki środkom samorządu województwa, stale modernizuje też standardy leczenia. Obecnie skupia się na tworzeniu modułów dedykowanych diagnostyce, skojarzonemu leczeniu, rehabilitacji po terapii i wsparciu psychologicznemu pacjentów z chorobami nowotworowymi konkretnych narządów. Ośrodki narządowe są bowiem przyszłością leczenia onkologicznego.

Prowadzone w CO bezpłatne badania z zakresu profilaktyki onkologicznej dotyczą szyjki macicy (badania cytologiczne), piersi (mammografia), jelita grubego (kolonoskopia) i płuc (niskodawkowa tomografia komputerowa).

 

Więcej informacji na temat działań profilaktycznych CO na stronie szpitala. 

Zobacz też:

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP