Przystanek Historia w Radiu Poznań – dyskusja o książce „Sprawiedliwi” – Poznań, 11 lutego 2020

9 lutego 1943 r. doszło do pierwszego, zmasowanego ataku na Polaków, mieszkańców wsi Parośla, położonej we wschodniej części Rzeczpospolitej. Według badaczy zginęło wówczas około 160 Polaków.

11 lutego 2020 r. o godz. 18.00 zapraszamy do Radia Poznań, gdzie w studiu im. Krzysztofa Komedy spotkamy się z Marylą Ścibor-Marchocką autorką książki „Sprawiedliwi”. Autorka w książce nietypowej, bo bazującej przede wszystkim na emocjach i emocjami oddziałującej na czytelnika, utrwala zachowany w relacjach ofiar traumatyczny obraz zbrodni wołyńskiej popełnionej na polskich mieszkańcach przedwojennych Kresów II Rzeczypospolitej. Wykorzystując te fakty i poznane wcześniej relacje świadków, odtwarza częściowo chronologię wydarzeń i mechanizmy zbrodni, ale skupia się na ludziach. Upamiętnia ofiary okrucieństwa zadanego przez najbliższych sąsiadów-Ukraińców, chroni także przed zapomnieniem bohaterstwo tych Ukraińców, którzy znaleźli w sobie odwagę do sprzeciwu wobec zbrodni i udzielili pomocy prześladowanym Polakom. Autorka prezentuje listę ponad 800 nazwisk Ukraińców, które udało jej się ustalić dzięki kwerendom źródłowym, spośród 1400 niosących pomoc. Książka w swej wymowie bliska jest literackim świadectwom Zagłady.

Dyskusję poprowadzi redaktor Piotr Świątkowski oraz Marta Szczesiak-Ślusarek z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu. Audycja zostanie wyemitowana na antenie Radia Poznań.

Wstęp wolny.

11 lutego 2020 r., godz. 18.00

Radio Poznań, Studio im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego ul. Ryszarda Berwińskiego 5 w Poznaniu

dr Marta Sankiewicz – Asystent prasowy Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu