Przytulne wnętrze – co pomoże osiągnąć ten efekt?

Każdy z nas chce czuć się komfortowo w swoim domu czy mieszkaniu. Przytulne wnętrza to klucz do tego, aby móc w pełni odpocząć i naładować baterie po trudnym dniu. Ale jak osiągnąć ten efekt? Co dodaje przytulności pomieszczeniom, jakie kolory, tkaniny, tekstury wybrać i jakie są zasady dobierania mebli i dodatków? Kierując się poniższymi, osiągniesz spektakularny rezultat. 

Mało co da się porównać z uczuciem ciepła i spokoju, które towarzyszy powrotom do domu. Nic dziwnego, że przytulność to jedna z najważniejszych cech, której w nim szukamy. Co więcej, przytulne wnętrza są nie tylko estetyczne, ale także korzystnie wpływają na nasze samopoczucie i relacje z bliskimi. Zdradzamy, jak osiągnąć ten magiczny efekt.

Postaw na ciepłe i stonowane kolory

Pierwszym krokiem do stworzenia przytulnego wnętrza jest odpowiedni dobór kolorów. Ciepłe i stonowane odcienie, takie jak beże, brązy, zielenie czy delikatne odcienie różu, dodają pomieszczeniom miękkości i harmonii. Unikajmy za to jaskrawych, agresywnych kolorów, które mogą wywoływać uczucie napięcia. I nie chodzi tylko o kolory ścian.

Duży wpływ na atmosferę w pomieszczeniu ma również faktura tkanin. Dobierz dywan, zasłony i poduszki z miękkich, przyjemnych w dotyku materiałów, takich jak wełna, len czy bawełna.

Meble i elementy dekoracyjne

Meble i dodatki są bardzo ważne w osiąganiu przytulnej atmosfery w pomieszczeniach. To one nadają wnętrzu charakter, tworzą jego styl i wpływają na ogólne wrażenie z przebywania w pomieszczeniu. Funkcjonalność mebli i dodatków także ma ogromne znaczenie. Wygodne kanapy, krzesła i łóżka zachęcają do relaksu i odpoczynku. Praktyczne rozwiązania, takie jak odpowiednia ilość miejsca do przechowywania, ergonomiczne ustawienie mebli czy funkcjonalne dodatki, ułatwiają codzienne życie i pozwalają na utrzymanie porządku.

Osłony okienne to kolejny ważny element dekoracyjny w pomieszczeniach. – Wybierając odpowiednie tkaniny, kolory i wzory, możemy nadawać wnętrzom dowolny charakter i styl – podpowiada Agnieszka Laskowska, Product Manager w firmie Anwis. – Co istotne, dzięki osłonom okiennym możemy także kontrolować poziom prywatności w naszym domu. To szczególnie ważne w mieszkaniach na parterze lub w miejscach, gdzie okna wychodzą na ulicę lub inne zabudowania. Rolety lub zasłony pozwalają czuć się bezpiecznie i komfortowo we własnym domu, niezależnie od otoczenia – dodaje.

Odpowiednie oświetlenie

Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w tworzeniu przytulnego nastroju. W aranżacji wnętrz istnieje zasada, która mówi o odpowiednim doborze oświetlenia w zależności od przeznaczenia pomieszczeń. W przypadku miejsc służących do wypoczynku, takich jak salon czy sypialnia, rekomenduje się korzystanie z żarówek LED o ciepłej temperaturze barwowej. Dlaczego? Ponieważ taki rodzaj światła sprzyja relaksowi i wyciszeniu.

Natomiast w przypadku pomieszczeń, w których wykonujemy prace wymagające skupienia i myślenia – takimi jak biura czy gabinety – warto rozważyć zastosowanie żarówek o zimnej temperaturze barwowej. Światło o tej barwie ma właściwości stymulujące umysł, co wpływa na zwiększoną koncentrację oraz pobudzenie.

Możliwość regulacji światła pozwala na kreowanie różnych nastrojów w pomieszczeniach. Odpowiednio dozowane może być romantyczne, relaksujące, inspirujące lub energetyzujące, w zależności od naszych potrzeb i okoliczności. Istotną rolę w tej kwestii odgrywają także osłony okienne. – Miękkie, rozproszone światło jest niezbędne dla stworzenia przytulnej atmosfery – słusznie zauważa ekspert z Anwis. – Zasłonięcie okien np. bambusowymi żaluzjami czy plisami w stonowanych kolorach, pozwala na kontrolowanie ilości światła wpadającego do pomieszczenia. To umożliwia uzyskanie łagodnego, przyjemnego oświetlenia, które sprzyja relaksowi i wyciszeniu – wyjaśnia.

Postaw na minimalizm

Przytulność nie oznacza przeciążenia przestrzeni. Wręcz przeciwnie. Wystarczą odpowiednio dobrane akcenty, na przykład wyjątkowa rzeźba czy obraz, które przyciągną uwagę i nadadzą wnętrzu indywidualny charakter.

Nie zapominajmy także o roślinach! To również świetny sposób na osiągnięcie przytulnego klimatu w domu czy mieszkaniu.Dodatkowo, rośliny doniczkowe poprawiają jakość powietrza i przyczyniają się do stworzenia zdrowszego i bardziej przyjaznego środowiska.

Tym, co działa na nasze zmysły, jest także zapach. Zapach w domu odgrywa znaczącą rolę, ponieważ ma wpływ na nasze samopoczucie, nastrój i ogólną atmosferę przestrzeni, w której przebywamy. Może także być ważnym elementem dekoracji i stylizacji mieszkania. W zależności od naszych preferencji i charakteru pomieszczenia, możemy wybrać zapachy, które będą idealnie pasować do jego stylu i estetyki. Na przykład zapach jaśminu może pasować do romantycznego wnętrza, a zapach mięty – do kuchni.

Podsumowując, aby osiągnąć przytulne wnętrze, warto postawić na jasne, naturalne kolory oraz miękkie i ciepłe materiały. Ważne są również dekoracje, dodatki i meble, odpowiednie oświetlenie, obecność roślin, a nawet… zapach. Niemniej ostatecznie to, jak zaaranżujemy przestrzeń wokół nas,zależy od naszych indywidualnych potrzeb.

 

Karolina Cempel – Commplace