Publikacja na 200-lecie OSP Nakło nad Notecią

Z okazji 200-lecia w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle wydało książkę poświęconą nakielskim ochotnikom pt. „Ochotnicza Straż Pożarna w Nakle nad Notecią 1995 – 2020 w świetle dokumentów i wspomnień”. Autorem jest Mariusz Gratkowski. To druga publikacja na temat dziejów tej formacji.
Publikacja składa się z trzech części: dziejów jednostki, wywiadów i albumu fotograficznego. Pierwsza część została oparta głównie na dokumentach z archiwum OSP Nakło: protokołach z walnych zebrań, raportach i sprawozdaniach rocznych, planach pracy, wypowiedziach naczelników i prezesów podczas zebrań walnych, rożnych dokumentów dotyczących zakupu pojazdów, sprzętu i wyposażenia bojowego. Autor wykorzystał także raporty Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią.
– Oprócz dokumentów wykorzystałem wspomnienia druhen i druhów. Zależało mi na tym, aby spisane dzieje OSP Nakło nie ograniczały się do statystyk, „suchych” opisów akcji bojowych i wydarzeń kulturalnych, wyliczania składu władz jednostki i składu osobowego. W tego typu publikacjach często brakuje wypowiedzi ochotników, tych którzy biorą bezpośredni udział w akcjach. W mojej książce jest ponad 20 wywiadów, w tym z druhami będącymi już w stanie spoczynku. Ich wypowiedzi dotyczą nie tylko najnowszych dziejów, ale nawet okresu II wojny światowej i czasów PRL-u. Do tej pory nikt nie pokusił się o spisanie takich wspomnień. Ze względu na ich dużą wartość, wywiady w większości zostały zamieszczone w całości – informuje autor.
Trzecia część zawiera fotografie z okresu 1995 – 2020 r.
Publikację sfinansowano ze środków OSP Nakło, przy wsparciu Banku Spółdzielczego w Nakle nad Notecią i samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
W sprawie nabycia książki – kontakt z OSP Nakło nad Notecią (naczelnik dh Krystian Płatek).

 

źródło: Czas Nakła