Ratownictwo Medyczne na terenie powiatu nakielskiego

Ratownictwo Medyczne na terenie powiatu nakielskiego funkcjonuje w ramach spółki Ratownictwo Medyczne Sp. z o.o. z siedzibą w Świebodzinie, która otrzymała zgodę w województwie kujawsko-pomorskim na dokonanie cesji 11 ZRM dotychczas znajdujących się w jurysdykcji dysponentów – Szpitalach Grupy Nowy Szpital w Nakle i Szubinie, Wąbrzeźnie i Świeciu, Cesja kontraktu nastąpiła z dniem 1 stycznia 2019 roku. Tym samym Spółka rozpoczęła działalność operacyjną.

W Nakle i Świeciu w wyniku zgłaszanych przez spółki wniosków pozytywnie opiniowanych przez lokalne samorządy terytorialne od kwietnia 2021 roku do końca maja 2021 roku uruchomione zostały dodatkowe ZRM P. Natomiast od 6 grudnia włączono dodatkowe ZRM P w Świeciu, Nakle i Wąbrzeźnie na podstawie umowy z wojewodą kujawsko-pomorskim.

Zgodnie z zaplanowanymi wcześniej działaniami, w czerwcu 2021 roku przyjęto na stan Spółki w Świebodzinie 5 nowych ambulansów w tym 1 stacjonarny w Kcyni. Natomiast w listopadzie przyjęto do środków trwałych Spółki w Świebodzinie 7 ambulansów w tym stacjonarny w Szubinie. W lipcu 2022 roku pozyskano w ramach leasingu 3 nowe ambulanse w tym jeden obsługujący powiat nakielski. Działania te były zgodne z przyjętą wcześniej przez zarząd strategią odnawiania bazy ambulansów.

Łącznie na terenie powiatu nakielskiego funkcjonują 4 Zespoły Ratownictwa Medycznego stacjonujące w Nakle nad Notecią, Szubinie, Kcyni i Mroczy. w tym jeden  zespół specjalistyczny i trzy zespoły podstawowe. Te ZRM stanowią 17% zespołów z województwa kujawsko-pomorskiego oraz 36% łącznej ilości ZRM spółki Ratownictwo Medyczne Sp. z o.o. w Świebodzinie.

Ratownicy brali udział w propagowaniu wiedzy i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy wśród dzieci, młodzieży oraz społeczności powiatu nakielskiego. W czerwcu 2023 roku ratownicy uzyskali uprawnienia do wystawiania kart zgonu.

W 2023 roku na teren klatki piersiowejie Przystani Powiat Nakielski odbyły się kursy dla Ratowników:

– kurs doskonalący za 120 punktów;

– kurs z zakresu porody w stanie nagłym i resuscytacja noworodka;

– Finger Thoracostomy i odbarczanie odmy;

– wykonywanie badań USG fast;

– resuscytacja z wykorzystaniem urządzenia do kompresji klatki piersiowej;

  • szkolenia wewnętrzne: mycie rąk, dezynfekcja karetki, dobre praktyki postępowania z pacjentem, wypełnianie dokumentacji medycznej.

W 2023 roku na terenie powiatu nakielskiego ZRM wyjeżdżały 5628 razy na teren poszczególnych gmin:

Kcynia – 988

Mrocza –  479

Nakło nad Notecią – 2216

Sadki – 362

Szubin – 1583

Zespoły Ratownictwa Medycznego wzywane były 186 razy do zdarzeń uliczno-drogowych w tym w gminie:

Kcynia – 12

Mrocza – 8

Nakło nad Notecią – 88

Sadki – 17

Szubin – 61

Najwięcej wezwań było do domów – 4631 na terenie powiatu nakielskiego, w tym:

Kcynia – 868

Mrocza – 408

Nakło nad Notecią – 1766

Sadki – 312

Szubin – 1277

Na podstawie informacji Nowego Szpitala w Nakle i Szubinie opracował: Dariusz Wojciechowski