Relacja z I Nakielskiego Festiwalu Szachowego – Nakielski Ośrodek Kultury, 19-20 października 2019 r.

W Nakle nad Notecią szachowo działo już się wiele. Mieliśmy tutaj różnej maści zawody w randze zawodów klubowych, lokalnych, mistrzostw województwa jak też zrobiliśmy Arcymistrzowski Turniej Kołowy. Szachy były niegdyś przewodnikiem po nakielskich restauracjach, gramy z powodzeniem w lidze wojewódzkiej IV czy III, szkolimy dzieci i młodzież szachową, a teraz przyszedł czas na „I Nakielski Festiwal Szachowy”.

Cieszę się tym bardziej, że gdzieś tam w tle reżyseruję większość tych wydarzeń, starając się propagować, promować o ożywiać życie szachowe w regionie i nie tylko. Gdyby mnie kiedyś zapytano: ile turniejów szachowych zorganizowałem, odpowiem, że nie wiem, nie pamiętam, ale coś pomiędzy 250 -300 … pi razy drzwi. Teraz pomysł powstał, żeby w Nakle nad Notecią zorganizować imprezę cykliczną, toteż we współpracy ze spółką Nakielski Sport Sp. z o.o., Zespołem Obsługi Oświaty i Rekreacji, Nakielskim Ośrodkiem Kultury, jak też Gminą Nakło zorganizowaliśmy „I Nakielski Festiwal Szachowy”.

Impreza odbyła się w Nakielskim Ośrodku Kultury w dniach 19-20 pażdziernika 2019 roku. Wiadomo, że początki bywają trudne, tym bardziej, że w regionie miały miejsce inne zawody, które troszkę zabrały frekwencję. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało 39 szachistów z takich miast jak Bydgoszcz, Sępólno Krajeńskie, Gniezno, Nakło nad Notecią, Niemcz, Łochowo, Mrocza. Z regionalnych klubów zawiodła mnie szubińska ekipa, przysyłając na zawody jednego zawodnika. Z ligowców z Mroczy, przyjechał też tylko jeden zawodnik, na szczęście dołączyli do niego dwaj juniorzy w wieku 7 i 8 lat, rozpoczynający dopiero swoją przygodę z szachami.

Zawody przeprowadzono w dwóch grupach: Turniej OPEN dla tych bardziej zaawansowanych w szachowym rzemiośle zawodników, jak i Turniej „Szansa na kategorię” dla amatorów. W pierwszym z nich zagrało 19 osób, a w drugim 20.

Turniej „Szansa na kategorię” przyciągnął głównie dzieci, młodzież oraz kilku seniorów. Zagrali oni w sobotę 19.10.2019 r. od godziny 10.00 na dystansie 7 rund z czasem 30 minut na partię dla zawodnika. Takie tempo, pozwalało na uzyskanie V lub IV kategorii szachowej, która jest przyznawana dożywotnio, więc na dobry początek było o co walczyć. Jak się później okazało, cel uświęcił środki, ponieważ aż 11 zawodników zdobyło wyższe kategorię szachowe. Prym w tym turnieju wiódł od początku do końca Hubert Zdralek z UKS „Szachowa Dwójka Szubin”, który wygrał z kompletem zwycięstw, jak też wywalczył IV kategorię szachową. Drugie miejsce zajął Norbert Wel (UKS MDK Nr 1 HETMAN Bydgoszcz) z dorobkiem 5 pkt. Trzecia była 8-letnia Kornelia Kilichowska z Łochowa, reprezentująca PKS Wiatrak Bydgoszcz, spychając na 4 miejsce swoją szachową przyjaciółkę Martę Witkowską z Łochowa (obie po 4,5 pkt. i normy na IV kategorię). Z juniorów uczęszczających na zajęcia szachowe w NOK, najwyżej uplasował się Bruno Oźmiński (8 lat), który zajął 6 miejsce w swoim drugim w życiu turnieju szachowym i wywalczył V kategorię szachową.

Na zakończenie rywalizacji w tej grupie pierwsza trójka otrzymała pokaźne puchary, zawodnicy z miejsc I-VIII dyplomy, a wszyscy uczestnicy ciekawe i atrakcyjne nagrody rzeczowe, co nie jest często spotykane na zawodach szachowych. Poza tym podczas tych dwóch dni zapewniono bar kawowo-herbaciany oraz słodki poczęstunek, co umilało szczególnie rodzicom oczekiwanie na rozstrzygnięcia  gier swoich juniorów.

Turniej OPEN grano w sobotę (4 rundy) i niedzielę (3 rundy) z czasem 60 minut na partię dla zawodnika. Zawody te dodatkowo zostały zgłoszone do oceny rankingowej FIDE dla szachów klasycznych, co stanowiło dodatkową atrakcję. Od początku sytuację kontrolował faworyt zawodów – Mateusz Budnik z Bydgoszczy, reprezentujący Klub Szachowy UKS 21 Podlesie. Na 7 rund wygrał on  5 partii oraz zanotował dwa remisy z zawodnikami z miejsc 2 i 3: Jackiem Jesse (LZS Krajna Sępólno) oraz Przemysławem Szmidtem (KSz GAMBIT Świecie) – obydwaj po 5,5 pkt. Czwarte miejsce zajął Mateusz Wójcicki (LZS Krajna Sępólno), który oprócz remisów z Jessem i Szmidtem, przegrał jedną partie z Budnikiem. Mnie ogromnie cieszą dobre miejsca zawodników NOK Nakło: Mikołaj Konieczny (7 miejsce) oraz Hubert Gabryszewski (9 miejsce). Obydwaj zdobyli po 3,5 pkt. i obydwaj uzyskali III kategorię szachową. Liczna też była grupa zawodników z Gniezna, z których najlepiej wypadł Mirosław Sobczak. Najlepszą kobietą została inna gnieźnieńska juniorka Anna Oszutowska.

W tej grupie za miejsca I-VI wręczono nagrody finansowe, a pozostali zawodnicy otrzymali nagrody rzeczowe. Oczywiście były też atrakcyjne puchary, dyplomy i słodki poczęstunek. Istotną atrakcja był też lokalny przysmak – Browar KRAJAN, który wręczano dorosłym uczestnikom zmagań.

Wszystko to z pewnością byłoby trudne do osiągnięcia gdyby nie pomoc i wsparcie moich przyjaciół szachowych, życiowych i tych, których poznałem troszkę później na swojej ziemskiej wędrówce i oczywiście spotkania tego nie żałuję, a wręcz przeciwnie. Dziękuję przede wszystkim Prezes spółki Nakielski Sport Sp. z o.o. Annie Mrozek, która zawsze wspiera moje szachowe szaleństwa. Istotnym wsparciem jest również błogosławieństwo Burmistrza Miasta i Gminy Nakło nad Notecią – Sławomira Napierały, który akurat w ten weekend był nieobecny w Nakle, niemniej jednak dziękuję za zawsze idącą pomoc. Wielkie dzięki dla Zespołu Obsługi Oświaty i Rekreacji w Nakle nad Notecią z Panią dyrektor Anną Biniakowską na czele. Ponadto dziękuję dyrektorowi Nakielskiego Ośrodka Kultury Michałowi Dubkowskiemu, za udostępnienie sali gry i zaplecza logistycznego.